PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Tanie klejenie

Tanie klejenie

Preparaty sklejające zabezpieczają łuszczyny przed przedwczesnym pękaniem, zmniejszając straty plonu na skutek osypywania. Elastyczna powłoka może również uratować łuszczyny, których powłoka woskowa została uszkodzona na skutek gradobicia.Dostępne na rynku preparaty sklejające łuszczyny można podzielić na dwie grupy w zależności od pochodzenia zawartych w nich substancji czynnych. Do pierwszej grupy zaliczyć można te, które zawierają naturalne związki pochodzenia roślinnego, natomiast do drugiej - te, które bazują na substancjach syntetycznych. Preparaty z pierwszej grupy są średnio o 10 proc. tańsze.

Jednym z najtańszych środków sklejających łuszczyny rzepaku jest Claister 96. Koszt jego zastosowania, w dawce 0,7 l/ha, wynosi ok. 58 zł/ha.

Spodnam 555 SC jest środkiem z grupy regulatorów wzrostu i rozwoju roślin, którego substancją biologicznie czynną jest di-1-P-menten. Zastosowany w maksymalnej dawce 1,2 l/ha jest niewiele, bo tylko o 4 proc. droższy niż Claister - ok. 60 zł/ha. W przypadku zbioru jednoetapowego z dodatkowym zabiegiem desykacji, dawkę Spodnamu można obniżyć do 0,6 l/ha. Wówczas koszt zabiegu wyniesie tylko 30 zł/ha. Po zastosowaniu Spodnamu, desykację należy opóźnić o 7 dni względem tradycyjnego terminu.

W podobnym przedziale cenowym jest Nu-Film 96 EC - ok. 61 zł/ha w dawce 0,7 l/ha, czyli tylko o 5 proc. więcej niż Claister. Preparat ten również opiera swoje działanie na di-1-P-mentenie.

Do droższych środków zaliczyć można Elastiq 550 EC oraz Flexi. Substancją czynną obu preparatów jest syntetyczny lateks, tj. karboksylowany kopolimer styreno-butadienowy. Elastiq dodatkowo zawiera w składzie alkoksylowany alkohol.

Przy maksymalnej dawce 1 l/ha koszt zastosowania Elastiq jest o 14 proc. wyższy w porównaniu do Claistra (tj. ok. 66 zł/ha), natomiast Flexi jest od niego droższy o 29 proc. (ok. 74 zł/ha).

Dawkę obu preparatów należy dostosować do wielkości roślin i zagęszczenia łanu. W uzasadnionych sytuacjach można ją więc zredukować, co wpływa na zmniejszenie kosztu zabiegu. Przy zastosowaniu Elastiq w obniżonej dawce 0,8 l/ha, koszt mniejsza się do 53 zł/ha, czyli o 8 proc. mniej niż Claister. Natomiast w przypadku Flexi różnica jest jeszcze większa - dawkę można zmniejszyć o połowę, dzięki czemu koszt ogranicza się do 37 zł/ha.

Stosowanie preparatów do klejenia łuszczyn jest uzasadnione w przypadku, gdy potencjalny plon jest wysoki - tym samym wysoka będzie wartość plonu uratowanego przed osypywaniem. Opłacalność tego zabiegu zwiększa się wraz ze wzrostem intensywności uprawy

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!