O konieczności wystawienia na polach uprawnych rzepaku żółtych naczyń pisaliśmy już wcześniej, podobnie o preparatach do walki z tym szkodnikiem łodygowym. Teraz przyszedł czas na określenie warunków pogodowych przy których można aplikować środki ochrony roślin chroniące łan przed chowaczem.

Przede wszystkim rolnik musi kierować się podczas zabiegu wytycznymi zapisanymi w etykiecie-instrukcji środka. Należy przy tym uwzględnić optymalną temperaturę, podczas której działanie produktów jest najlepsze.

Z badań wynika, że wiele zależy od grupy chemicznej z której wywodzą się środki. Pyretroidy i etery arylo-propylowe najlepiej radzą sobie ze zwalczaniem szkodnika podczas, gdy temperatura powietrza jest niższa niż 20ᵒC. Z kolei te pochodzące z grupy środków fosforoorganicznych – powyżej 15°C. Temperatura nie ma znaczenia w wypadku oprysku chloronikotynylami.

Co z mieszaninami? Preparaty łączące w sobie pyretroidy i związki fosforoorganiczne działają najlepiej w temperaturze od 15 do 25°C, a połączenia pyretroidów z chloronikotynylami w temperaturze 10-25°C.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!