PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Tilmor na spóźnione zwalczanie suchej zgnilizny kapustnych

Tilmor na spóźnione zwalczanie suchej zgnilizny kapustnych

Nie zawsze można zwalczać suchą zgniliznę kapustnych w optymalnym terminie. Jeśli oprysk jest spóźniony, wysoką skuteczność zabiegu można utrzymać poprzez dobór odpowiedniego fungicydu.Sucha zgnilizna kapustnych jest jedną z najgroźniejszych chorób rzepaku ozimego w Polsce i na świecie Porażenie roślin następuje głównie jesienią. Początkowo objawy chorobowe ograniczają się do plam na liściach. Jednak szybko (już jesienią) grzybnia przedostaje się przez ogonki liściowe do łodyg. Zamieranie wiązek przewodzących prowadzi do zahamowania rozwoju roślin, ich przedwczesnego zasychania, a w konsekwencji do obniżonego plonowania rzepaku i mniejszej wartości gospodarczej zebranych nasion. W tej sytuacji ważnym sposobem utrzymania wysokiej zdrowotności plantacji jest umiejętne stosowanie chemicznej ochrony upraw. Istotnymi jej elementami jest użycie skutecznych środków ochrony roślin, oraz zastosowanie ich w odpowiednim terminie.

Nie zawsze może on być dotrzymany, dlatego Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu podjął badania nad porównaniem skuteczności działania wybranych fungicydów do zwalczania grzybów powodujących suchą zgniliznę w terminie optymalnym, oraz działania tych samych środków w terminie późniejszym. Wyniki zostały opublikowane w wydawanym przez Instytut periodyku „Postępy w Ochronie Roślin”.

W doświadczeniu wykorzystano dwie odmiany rzepaku ozimego: mieszańcową PR 46 W 31 (o tradycyjnym typie wzrostu) oraz PR 45 D 03 (półkarłową). Preparatami porównywanymi były:

·         Caramba 60 SL (metkonazol 60 g/l) − dawka 0,7 l/ha,

·         Horizon 250 EW (tebukonazol 250 g/l) − dawka 0,6 l/ha,

·         Tilmor 240 EC (tebukonazol 160 g/l + protiokonazol 80 g/l) − dawka 1 l/ha,

·         Toprex 375 SC (difenkonazol 250 g/l + paklobutrazol 125 g/l) − dawka 0,3 l/ha.

Opryski wykonywano 10 dni po wystąpieniu masowego zarodnikowania grzybów powodujących suchą zgniliznę kapustnych (termin optymalny), oraz po upływie kolejnych 10 dni (zabieg opóźniony).

Zabiegi fungicydowe u obu odmian spowodowały poprawę zdrowotności. W wariancie kontrolnym u odmiany półkarłowej PR 45 D 03 porażeniu uległo 85% roślin, natomiast u odmiany PR 46 W 31 objawy suchej zgnilizny kapustnych odnotowano u 73% roślin.

Po zastosowaniu fungicydu na odmianie PR 45 D 03, chronionej w terminie optymalnym stwierdzono 13 % porażonych roślin, natomiast po wykonaniu zabiegu w terminie opóźnionym było to 16,5%. W przypadku odmiany PR 46 W 31 (mieszaniec o wzroście tradycyjnym) udział roślin z objawami suchej zgnilizny kapustnych wynosił odpowiednio 7% i 16%.

Średnia skuteczność zastosowania środków grzybobójczych wynosiła 76% dla terminu optymalnego i 64% dla terminu opóźnionego. Istotnie wyższą skutecznością cechowały się prepara ty Caramba 60 SL i Tilmor 240 EC po zastosowaniu w terminie optymalnym, oraz Tilmor 240 EC po zastosowaniu w terminie opóźnionym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • jarki 2012-09-28 19:35:06
    Caramba się kończy bo chcą nam sprzedawać caryx
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!