- Głosowany 15 marca br. projekt rozporządzenia wykonawczego KE wprowadzający ograniczenia w stosowaniu środków ochrony roślin zawierających tiametoksam, imidachlopryd i chlotianidynę, nie zdobył większości kwalifikowanej. Oznacza to, że projekt rozporządzenia zostanie skierowany do Komitetu Koncyliacyjnego - złożonego z przedstawicieli KE i państw członkowskich, gdzie dyskusje mają charakter bardziej polityczny niż merytoryczny - który będzie starał się znaleźć porozumienie co do ostatecznego kształtu projektowanego aktu prawnego - mówi portalowi farmer.pl Izabela Wawerek - dyrektor ds. korporacyjnych Syngenta Polska.
Podczas głosowania trzynaście krajów Unii opowiedziało się za zakazem, dziewięć było przeciw, a pięć wstrzymało się od głosu. Kraje, które popierały zakaz to m.in. Polska, Francja, Włochy, Hiszpania, Belgia, Holandia. Przeciwne były m.in. Rumunia, Finlandia i Węgry, a wstrzymały się od głosu m.in. Niemcy, Wielka Brytania i Bułgaria.
- Komitet ma dwa miesiące na znalezienie kompromisu, ale jest bardzo prawdopodobne, że KE będzie starała się przyspieszyć prace tak, aby zamknąć sprawę w ciągu miesiąca - dodaje Wawerek.

rolnik i pszczelarz, 2013-03-26 15:01:46
hodowca, 2013-03-22 17:33:44
Badacz, 2013-03-21 18:22:52
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)