Optymalne okno stosowania Toprex

Optymalnym okresem stosowania Toprex jest faza 4-6 liści rzepaku BBCH 14-16 . W tych fazach mamy możliwość wyhamowania syntezy hormonów wzrostu (gibereliny) odpowiedzialnych za wzrost roślin na wysokość. Jeśli spodziewamy się długiej jesieni, stosujemy Toprex już w fazie 4 liści. Bardzo ważnym atutem Toprex jest jego wyjątkowe działanie. Preparat obniża wyniesienie pąka wierzchołkowego, natomiast nie „skraca liści”. Ponieważ większe blaszki liściowe to efektywniejsza fotosynteza, a w konsekwencji lepiej rozwinięty system korzeniowy.

Nie jest zasadne dzielenie dawki Toprex

Na bazie szeregu prowadzonych doświadczeń możemy stwierdzić, że zabieg wykonany Toprex w dawce 0,3 l/ha w fazie 4 liści nie wymaga dodatkowego zabiegu poprawkowego, również w warunkach ciepłej jesieni. Zabieg wykonany w optymalnym terminie BBCH 14 zapewnia najlepsze efekty, jeśli chodzi o pokrój rośliny przed zimą, czyli:

  • optymalna rozeta liściowa
  • lepiej rozbudowany system korzeniowy
  • grubsza szyjka korzeniowa oraz niżej
  • osadzony pąk wierzchołkowy 
Toprex bezpieczny również na niewyrównanych plantacjach
  • Nie zalecamy, aby zwlekać z terminem zabiegu nawet na plantacjach niewyrównanych.
  • Toprex jest preparatem absolutnie bezpiecznym dla roślin rzepaku poniżej 4-tego liścia. Potwierdzeniem tego jest rejestracja w Czechach już od fazy 1-szego liścia rzepaku.
Rekomendujemy zastosowanie Toprex już w fazie 4-ech liści. 

Wcześniejszy zabieg to optymalne przygotowanie roślin do zimy.

Więcej informacji o Toprex

Podobał się artykuł? Podziel się!