Przy konieczności użycia fungicydów do ochrony przed chorobami, w tym mączniakiem prawdziwym oraz występującą rdzą brunatną i źdźbłową powszechnie stosowane są działające systemicznie, powyżej 12°C triazole.

Do tej grupy należy substancja aktywna epoksykonazol, o którą opartych jest kilkanaście fungicydów do stosowania w zbożach, m.in. w pszenicy. W preparatach: Epoksy 125 SC, Gerana, Raster 125 SC, Rekord 125 SC, Respekto 125 SC, Rubric 125 SC, Safir 125 SC, Soprano 125 SC substancja czynna występuje samodzielnie i te środki stosuje się do końca fazy kłoszenia BBCH 59.

Epoksykonazol jest też częścią gotowych mieszanin, najczęściej dwuskładnikowych, które między sobą mogą nieznacznie różnić się zakresem terminu stosowania, np. środek Adexar 125 EC oparty o epoksykonazoli fluksapyroksad aplikuje się do fazy BBCH 65. Poza tym epoksykonazol występuje w wielu gotowych mieszaninach fabrycznych: z piraklostrobiną, dimoksystrobiną, boskalidem, krezoksymem metylu, metrafenonem, fenpropimorfem, tiofanatem metylowym.

Spośród fabrycznych trójskładnikowych mieszanin do wyboru jest Adexar Plus, gdzie dodano do epksykonazolu piraklostrobinę, należącą do grupy strobiluryn i fluksapyroksad. Capalo 337,5 SE też jest gotową mieszaniną trójskładnikową na bazie epoksykonazolu, w której skład wchodzą jeszcze fenpropimorf i metrafenon. Zarejestrowany jest także Juwel TT 483 SE zawierający fenpropimorf, epoksykonazol i krezoksym metylu.

Wśród triazoli jest znany tebukonazol, który ma dość dużą rozpiętość co do terminu stosowania. Przeważnie preparaty oparte tylko na tej substancji przeciwko mączniakowi prawdziwemu można aplikować do widocznej fazy liścia flagowego (BBCH 39). Jeśli działa się także na rdzę brunatną to tebukonazol podaje się od fazy początku kłoszenia do początku fazy kwitnienia (BBCH 51-61).

Do wyboru jest zatem kilkanaście preparatów, także spośród mieszanin. Jest prochloraz z tebukonazolem, protiokonazol z tebukonazolem, ponadto tebukonazol, występuje też z dwiema substancjami aktywnymi, których włączenie do mieszaniny pozwalało na użycie preparatu w nieco niższych temperaturach, są to mieszaniny tebukonazol, biksafenem w Zantara 216 EC i tebukonazol z azoksystrobiną w fungicydzie Lerak 200 EC.

Z trójskładnikowych mieszanin zarejestrowane są Arbiter 520 EC i Vareon 520 EC, Wirtuoz 520 EC oparte o prochloraz, tebukonazol. Ponadto stosować można Falcon 460 EC zawietrający spiroksaminę, tebukonazol, triadimenol czy Soligor 425 EC na bazie substancji: spiroksamina, tebukonazol, protiokonazol i Sokół 460 EC będący fabryczną mieszaniną spiroksaminy, tebukonazolu i triadimenolu.

Propikonazol z tej samej grupy samodzielnie stosuje się od fazy liścia flagowego do końca fazy kłoszenia pszenicy (BBCH 32-59). Z fabrycznych mieszaninach w preparacie Artea 330 EC, Chefara 330 EC, Menara 410 EC propikonazol występuje razem z cyprokonazolem. W fungicydach Tern Premium 575 EC, Tilt Turbo 575 EC, Zenit 575 EC do propikonazolu dodano fenpropidynę, a w Bumper Super 490 EC prochloraz.

Podobał się artykuł? Podziel się!