PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Uwaga na rdzę żółtą

Uwaga na rdzę żółtą Objawy rdzy żółtej; Fot. W. Konieczny

Autor: Joanna Groszyk

Dodano: 21-04-2016 16:10

Tagi:

Od ubiegłego roku stan zagrożenia pszenicy rdzą żółtą utrzymuje się na wysokim poziomie. Aktualnie panujące niskie temperatury i duża wilgotność powietrza sprzyjają rozwojowej tej choroby. Najczęściej rdza występuje w pszenicy, ale może również porazić jęczmień i w mniejszym stopniu pszenżyto oraz żyto.Rdzę żółtą wywołuje grzyba Puccinia striiformis - pasożyt bezwzględny, który atakuje wiele gatunków roślin. Należy do gromady Basidiomycota - podstawczaki.

W okresie wegetacji patogen rozprzestrzenia się przez urediniospory. Rdza żółta poraża różne nadziemne części roślin, w tym również plewki. Natomiast nie przenosi się z ziarnem.

Objawy choroby występują na liściach w postaci żółtych bądź pomarańczowych poduszeczek, układających się w charakterystyczne pasy, które w miarę postępowania choroby mogą brunatnieć. Porażenie liścia flagowego przez grzyby spowoduje znaczny spadek plonu. Rozwojowi choroby sprzyja wysoka wilgotność powietrza i jednocześnie niskie temperatury 8 do 15 st. C. Proces chorobowy zostaje zatrzymany, gdy temperatura przez dłuższy czas utrzymuje się powyżej 21 st. C. Zakażeniu rdzą żółtą zbóż sprzyja wczesny siew i uprawa odmian szczególnie podatnych na porażenie, gęsty siew, duże nasilenie rdzy w roku poprzednim.

Pojedyncze objawy mogą pojawiać się już od fazy krzewienia (BBCH 21 - 28) do fazy kłoszenia BBCH  51 - 59. 

Przykładowe środki ochrony roślin stosowane w ochronie pszenicy ozimej:

·        Seguris 215 SC (substancje czynne - izopirazam, epoksykonazol). Zalecany do stosowania w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 30 - 39) w dawce 1l/ha.

·        Eminent 125 ME  (substancja czynna - tetrakonazol). Zalecany do stosowania od końca fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kwitnienia (BBCH 40 – 69) w dawce 1 l/ha.

·        Bumper 250 EC (substancja czynna - propikonazol). Zalecany do stosowania od początku fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kłoszenia (BBCH 30 - 59) w dawce 0,5 l/ha.

·        Comet 200 EC (substancja czynna - piraklostrobina). Zalecany do stosowania w zapobiegawczo lub po zaobserwowaniu pierwszych objawów chorób, od pełni fazy krzewienia (widoczne 5 rozkrzewień) do końca fazy kwitnienia (BBCH 25 - 69) w dawce 0,8 - 1,25 l/ha.

·        Eminent Star 312 SE (substancje czynne - chlorotalonil, tetrakonazol) Zalecany do stosowania od końca fazy strzelania w źdźbło do pełni fazy kłoszenia (BBCH 40-65) w dawce  1,8 - 2,0 l/ha. 

·        Fender 250 EC (substancja czynna - propikonazol). Zalecany do stosowania od początku fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kłoszenia (BBCH 30 - 59) w dawce 0,5 l/ha.

·        Jetzone 250 EC (substancja czynna - propikonazol) Zalecany do stosowania zapobiegawczo lub z chwilą wystąpienia pierwszych objawów chorób od początku fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kłoszenia (BBCH 30 - 59) w dawce 0,5 l/ha.

·        Soligor 425 EC (substancje czynne - protiokonazol, spiroksamina, tebukonazol).  Zalecany do stosowania  od początku fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kłoszenia (BBCH 30 - 59) w dawce 0,7-1 l/ha.

·        Topsin M 500 SC  (substancja czynna - tiofanat metylowy). Zalecany do stosowania  zapobiegawczo lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów chorób od początku fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kłoszenia w dawce 1,4 l/ha.

Podatne preparaty są skutecznym narzędziem do zwalczania również innych chorób występujących na liściach np. mączniaka prawdziwego zbóż, rdzy brunatnej, septoriozy paskowej liści oraz septoriozy plew pszenicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.198.119.26
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!