PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Uwaga na suchą zgniliznę kapustnych

Uwaga na suchą zgniliznę kapustnych Objawy suchej zgnilizny kapustnych; Fot.W.Konieczny

Jak sygnalizuje PIORiN rzepak ozimy na terenie kilku powiatów w województwie opolskim, zagrożony jest silnym porażeniem suchą zgnilizną kapustnych.W obecnej chwili następuje duży przyrost roślin i mogą na nich pojawić się objawy wskazujące na porażenie tą choroba. Na początku są to żółto chclorotyczne plamy, które dalej są brunatne i zawierają czarne punkty - owocniki grzyba - Leptosphaeria maculans oraz Leptosphaeria biglobosa. Straty plonu wywołane przez ten patogen mogą sięgać od 50 do 60 proc. Związane jest to przede wszystkim z tym, że zostaje zmniejszona powierzchnia asymilacyjna.

Pojawienie się informacji o wystąpieniu patogenu nie należy odbierać jako sygnału do wykonania oprysku chemicznego jak powiedział w rozmowie z portalem prof. Marek Korbas. Należy przeprowadzić jednak lustracje pól oraz korzystać z sygnalizacji pochodzącej z Systemu Prognozowania Epidemii Chorób – SPEC. Ten system wspomagania decyzji funkcjonuje na stronie internetowej I.O.R. Informacje o aktualnym zagrożeniu patogenami są zamieszczane z podziałem na poszczególne województwa. Uwzględniają one progi ekonomicznej szkodliwości dla poszczególnych chorób w tym suchej zgnilizny kapustnych. Na chwilę obecną z zabiegiem chemicznym należy się wstrzymać.

Progiem ekonomicznej szkodliwości jest stwierdzenie 10-15 proc. roślin rzepaku ozimego z objawami suchej zgnilizny kapustnych w postaci zbrunatnienia szyjek korzeniowych lub żółtobrunatnych plam z piknidiami na liściach.

Przykładowe fungicydy stosowane do ograniczenia rozwoju choroby:

·        Caryx 240 SL (chlorek mepikwatu i metkonazol) w dawce 1– 1,4 l/ha,

·        Clayton Tabloid EW (tebukonazol) w dawce 1 l/ha,

·        Darcos 250 EW (tebukonazol) w dawce 1l/ha,

·        Furtado 250 EW (tebukonazol) w dawce 1l/ha,

·        Hajduk 250 EW (tebukonazol) w dawce 0,75-1,0 l/ha,

·        Porter 250 EC (difenokonazol) w dawce 0,6 l/ha.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • piter 2017-03-29 12:23:01
  Nie wiem dlaczego nie wymieniono w artykule Toprexu. używam go w dawce 0,5l/ha na wiosnę i za każdym razem skutecznie czyścił zgniliznę, jednocześnie dobrze rozgałęziając i regulując wzrost rzepaku. U mnie to podstawowy środek na wiosnę.
 • marko 2017-03-23 19:41:26
  Jestem rolnikiem i byłem na spotkaniu na którym naukowcy dobrze mówili o tej substancji co jest w Porterze -szczególnie jeśli chodzi o zwalczanie suchej zgnilizny w rzepaku -stosowałem na jesień i jest ok. Proszę zauważyć, że nie wspominałem nic o buraku-chwościk. Może tobie "Swiatek21" coś nie podziałało dlatego, że może zbyt duże porażenie było chwościkiem. Widziałem we wrześniu u mojego sąsiada jak buraki wyglądały-straszeni miał porażone tą chorobą i dawał Duet ultra-chyba za późno stosował-nie wiem. Jak ktoś się trochę zna na rolnictwie i środkach to wie co i jak stosować-najlepiej zawsze wszystko ktytykować-mam sąsiadów co im nigdy nic niby "nie działa" ale jak widze kiedy wykonują zabiegi i w jakich okrojonych dawkach to się w ogóle nie dziwię.....
  pozdrawiam
 • rolnik lublin 2017-03-23 19:33:09
  Widzę, że ktoś krytykuje Portera, a ja stosowałem w rzepaku w ubiegłym roku i dobrze podziałał-mieszałem z tubekonazolem, a na jesień dawałem Porter 0,5l+Caryx 0,6-efekt zadowalający -ładnie mieszanina ochroniła i rzepak skrócony
 • z.. 2017-03-23 17:15:42
  Dwa dni temu było u mnie 14C. Rzepak dostał komplet. Grzybówkę też Impact plus Tebu..zabieg czyszczący opanowany do tego Asahi...i Deltę....Bor...koniecznie Minuet... oraz .mikro z naciskiem na fosfor. Nie zważyło się jest ok.
  Pole robi się ..... miodzio....97% obsady.
 • Swiatek21 2017-03-23 13:22:02
  marko jesteś przedstawicielem z chemirolu ze twoim zdaniem tylko porter zrobi robote?
  Przestań sie reklamować jak tak jest bo porter duzej roboty nie robi i strasznie duzo ludzi sie zawiodło zwłaszcza pryskając buraki tą śmieszną dawką jaką podajecie.
 • marc 2017-03-23 11:43:28
  brawo @marko. Temat wyczerpales profesjonalnie
 • marko 2017-03-23 06:30:57
  widze, źe autor wymienił wiekszość- nazwy handlowe oparte o s.a. tubekonazol a ta substanancja nie działa na dwoch sprawcow suchej zgnilizny kapustnych, pozatym metkonazol ktorego zawartosc w Caryxie jert tez mała bedzie słabo działac. Fakt jest taki, źe jedynie difenokonazol zawarty w preparacie Porter bedzie skutecznie zwalczał 2-ch sprawcow tej choroby czyli:Leptosphaeria maculans oraz Leptosphaeria biglobosa. W mieszaninie preparatu Porter 250Ec + tubekonazol lub Caryy ktory w swoim składzie zawiera chlorek mepikwatu dodatkowo oprócz najlepszego działania fungicydowego, bedzie regulacja pokroju roslin rzepaju.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.92.173.9
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!