Jak informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa pojawiły się komunikaty wystąpienia zarazy i alternariozy. Te choroby są najbardziej rozpowszechnione. Występują na liściach ziemniaka w okresie wegetacji oraz na bulwach w okresie przechowywania. Zaraza ziemniaka, jest uznawana za groźniejszą chorobę niż alternarioza, ponieważ może redukować plon bulw nawet o ponad 75 proc. Obniżka plonu bulw spowodowana przez alternariozę najczęściej nie przekracza 20 proc.

Zaraza ziemniaka objawia się brunatnymi plamami na liściach. Z czasem one czernieją, a po upływie pewnego czasu całe liście i łodygi zamierają. Choroba ta z łodyg przenosi się na bulwy. Zakażone bulwy mają na powierzchni skórki lekko zapadnięte ciemne plamy, a bulwy bardzo łatwo gniją podczas przechowywania.

Alternarioza też objawia się na liściach. Najpierw pojawiają się czekoladowo-brązowe plamy wielkości 3-4 mm, później powiększają się nawet do 15 mm. Na powierzchni liścia tworzą się nieregularnego kształtu pierścienie.
Obie choroby zwalcza się przy użyciu chemicznych środków ochrony roślin zapobiegawczo lub w momencie pojawienia się jej objawów. Kolejne zabiegi wykonuje się w zależności od przebiegu warunków pogodowych i podatności odmian na chorobę.

Podobał się artykuł? Podziel się!