Zaobserwowanie pierwszych złóż jaj wiąże się automatycznie z informacją, że rolnicy powinni jak najszybciej wyłożyć biopreparaty lub pomyśleć o zabiegu chemicznym.

- Jest to sygnał do natychmiastowego wyłożenia biopreparatów zawierających kruszynka lub też przygotowania się do wykonania w ciągu najbliższych 7-10 dni pierwszego (prewencyjnego) zabiegu chemicznego zwalczania pierwszych, wylęgających się gąsienic szkodnika - radzi dr Bereś.

Zabieg chemiczny wykonany na początku lipca powinien być przeprowadzony jedynie na tych plantacjach, gdzie szkodnik w 2012 r. uszkodził ponad 30 proc. roślin. Podstawowe zwalczanie szkodnika przypada bowiem w późniejszym okresie, zazwyczaj w drugiej lub na początku trzeciej dekady lipca.

Jaka jest skuteczność takich zabiegów? - Skuteczność kruszynka, gdy warunki sprzyjają jego rozwojowi dochodzi do 65-70 proc., a ochrony chemicznej na plantacjach silnie opanowanych przez omacnicę prosowiankę - 60-80 proc. roślin uszkodzonych wynosi około 85 proc. przy jednym zabiegu i około 92 proc. przy dwóch zabiegach - wylicza dr Paweł Bereś.

Jakie środki chemiczne m.in. przeznaczone są do zwalczania omacnicy prosowianki?
- Karate Zeon 050 CS w dawce - 0,2 l/ha - termin : okres wiechowania kukurydzy po wystąpieniu szkodnika,
- Kirkuk B 050 CS - 0,2 l/ha - okres wiechowania kukurydzy po wystąpieniu szkodnika,
- Kirkuk C 050 CS - 0,2 l/ha - okres wiechowania kukurydzy po wystąpieniu szkodnika,
- Proteus 110 OD - 0,5 l/ha - zabieg wykonać z chwilą pojawienia się szkodnika w fazie wyrzucania wiech kukurydzy,
- Rumo 30 WG - 0,125- 0,15 kg/ha, zalecany jest dodatek adiuwanta Trend 90 EC w ilości 0,1 proc. (100 ml na 100 l).Opryskiwać od początku masowego wylotu motyli do momentu wylęgu pierwszych larw nie wcześniej niż od fazy czwartego kolanka (BBCH 34) i nie później niż do fazy pełnej dojrzałości mlecznej ziarniaków (BBCH 77). Wyższą dawkę stosować w przypadku dużej liczebności szkodnika lub starszych roślin kukurydzy.
- Steward 30 WG - 0,125- 0,15 kg/ha, zalecany jest dodatek adiuwanta Trend 90 EC w ilości 0,1 proc. (100 ml na 100 l). Opryskiwać od początku masowego wylotu motyli do momentu wylęgu pierwszych larw nie wcześniej niż od fazy czwartego kolanka (BBCH 34) i nie później niż do fazy pełnej dojrzałości mlecznej ziarniaków (BBCH 77). Wyższą dawkę stosować w przypadku dużej liczebności szkodnika lub starszych roślin kukurydzy.
- Wojownik 05 CS - 0,2 l/ha, zabieg wykonać w okresie wiechowania kukurydzy po wystąpieniu szkodnika.

Podobał się artykuł? Podziel się!