PIORiN uaktywnił swoje komunikaty dotyczące chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika. Próg ekonomicznej szkodliwości chowacza podobnika wynosi 4 osobniki na 25 roślinach, dla pryszczarka kapustnika to 1 osobnik na roślinie.

Chrząszcz chowacza podobnika jest czarny, niewielki, osiąga wielkość 2,5-3 mm. Samica chowacza podobnika wgryza się do łuszczyn, gdzie składa jaja, a larwy wyjadają nasiona. Jedna larwa zjada zazwyczaj kilka nasion powodując przedwczesne żółknięcie i lekkie zdeformowanie łuszczyn.

Uszkodzenia powodowane przez chowacza ułatwiają złożenie jaj pryszczarkowi kapustnikowi, który przez otworki w łuszczynach dostaje się do ich wnętrza. Pryszczarek kapustnik jest obecnie widoczny na plantacjach rzepaku.

Zaatakowane łuszczyny przez pryszczarka kapustnika nabrzmiewają, często są zdeformowane przy wierzchołku, przedwcześnie zasychają i otwierają się, a nasiona osypują na ziemię. Uszkodzenia powodowane przez szkodniki są łatwą drogą dostępu dla niebezpiecznych chorób rzepaku: czerni krzyżowych, suchej zgniliźnie kapustnych i szarej pleśni.

Preparaty zarejestrowane do walki z chowaczem podobnikiem przeważnie zwalczają pryszczarka kapustnika, a także słodyszka rzepakowego.

Dołącz do dyskusji na forum.farmer.pl  Rozmawiaj w temacie: chowacze, słodyszek i ...

Podobał się artykuł? Podziel się!