Szkodnik ten został zaobserwowany w uprawie pszenicy ozimej i jęczmienia ozimego w Słupi Wielkiej, w miejscowości Kościelna Wieś, a także na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Zboża znajdują się obecnie w fazie krzewienia. Z sygnalizacji można też wyczytać, że na zbożach są pierwsze objawy infekcji mączniaka prawdziwego zbóż i traw.

Skrzypionki są najgroźniejsze zwykle w okresie maja i czerwca. Składanie jaj rozpoczyna się zwykle w połowie maja. Wtedy bowiem w uprawach można zaobserwować larwy tego szkodnika. To one powodują największe straty. Chrząszcze nie są aż tak groźna, ale żerują na liściach, powodując ich uszkodzenia - wyjadając podłużne otwory pomiędzy nerwami liści.

Larwy z kolei atakują najważniejszą część rośliny, a więc liść flagowy i podflagowy, które generują plon. Pojawiają się one w fazie od początku do końca strzelania w źdźbło. Jedna larwa może zniszczyć do 3,5 cm2 powierzchni liścia.

Progi ekonomicznej szkodliwości są też określone dla larw i wynoszą one 1-1,5 larwy na jednym źdźble: jęczmienia ozimego, pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i żyta i 0,5-1 larwy na jednym źdźble: jęczmienia jarego, pszenicy jarej, pszenżyta jarego i owsa.

Podobał się artykuł? Podziel się!