PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Większe ograniczenia dla rolników

Większe ograniczenia dla rolników

- Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie wprowadzenia zakazu stosowania kolejnego insektycydu (fipronil) jeszcze bardziej ograniczy gamę produktów dostępnych dla rolników w Unii Europejskiej – mówi Anna Tuleja, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.Fipronil w naszym kraju nie jest używany, ale zdaniem niektórych, po wycofaniu trzech substancji z grupy neonikotynoidów, to kolejny krok na drodze ograniczeń dla rolnictwa.
We większość państw Unii Europejskiej poparło ograniczenia w stosowaniu kolejnego pestycydu groźnego dla pszczół - fipronilu. Nie będzie on mógł być stosowany do nasion słonecznika i kukurydzy.

Koncern BASF w odpowiedzi na te informacje podał, że nie zgadza się z ostatnią decyzją Komisji Europejskiej zakazującą na okres dwóch lat stosowania materiału siewnego zaprawionego insektycydem zawierającym substancję czynną fipronil. Z kolei Greenpeace jest zadowolona z wyniku głosowania.

W opinii PSOR zakaz ten stawia w trudnej sytuacji przede wszystkim producentów słonecznika i kukurydzy. Można się spodziewać pogorszenia jakości i pomniejszenia plonów z tych upraw.

- Zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin decyzja Komisji nie wpłynie w odczuwalny sposób na poprawę zdrowotności owadów zapylających. Znacznie istotniejsze niż wycofywanie kolejnych substancji jest znalezienie rozwiązań dla prawdziwych przyczyn pogarszającej się kondycji pszczół, z całą pewnością są wśród nich choroby, wirusy, utrata naturalnych siedlisk czy zróżnicowanych źródeł pożytku pszczelego. Środki ochrony roślin stosowane zgodnie z etykietą-instrukcją stosowania są bezpieczne - uważa Tuleja.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • marcin 2013-08-05 23:57:25
    To prawda, będzie się też żyło gorzej konsumentom, bo w wyniku kolejnych decyzji KE. przy poparciu Ministrów Rolnictwa, w tym Kalemby, bedą wycofywane kolejne pestycydy. To oznacza, coraz niższe plony oraz, że ceny zywności będą coraz wyższe. Owady zapylające są bardzo ważne. Ale szereg roślin rolniczych to również rośliny samopylne (pszenica, jęczmin, owies, pszenzyto) lub wiatropylne (żyto, kukurydza), Buraki i ziemniaki też do uprawy nie potrzebują pszczół, tak jak szereg warzyw i roślin sadowniczych.
  • antfiloposter Poznań 2013-07-18 23:12:03
    To prawda, wycofywanie środków może mieć ujemny bilans, ale trzeba to robić dla owadów zapylających, bo i tak trudno im się żyje w dzisiejszym świecie.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!