PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Większy popyt na środki ochrony roślin

Firma BASF zwiększyła sprzedaż i zysk operacyjny (EBIT) przed uwzględnieniem wpływów specjalnych w pierwszym kwartale 2013 roku. Sprzedaż na poziomie 19,7 mld EUR przekroczyła poziom pierwszego kwartału roku ubiegłego o 5 proc. Wyniki sprzedaży wzrosły głównie w wyniku zwiększenia popytu na produkty ochrony roślin oraz wyższych wolumenów w segmencie Oil & Gas. Zysk operacyjny (EBIT) przed uwzględnieniem wpływów specjalnych osiągnął poziom 2,2 mld EUR dając wzrost o 10 proc. – podaje koncern.



- Dobrze rozpoczęliśmy rok 2013. W szczególności dotyczy to działalności segmentu ochrony roślin, który nadal wykazuje tendencję wzrostową - powiedział dr Kurt Bock, przewodniczący zarządu BASF SE podczas Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy odbywającego się na terenie Centrum Kongresowego Rosengarten w Mannheim. Wzrost zysku operacyjnego (EBIT) przed uwzględnieniem wpływów specjalnych w pierwszym kwartale wynika również ze znaczących wzrostów w segmencie Chemicals osiągniętych dzięki wyższym marżom.

W porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku wskaźnik EBIT zmalał o 429 mln EUR osiągając poziom 2,2 mld EUR. Spadek spowodowany jest tym, że w poprzednim roku uzyskano wpływy specjalne w wysokości 645 mln EUR w związku ze zbyciem przedsiębiorstwa nawozowego. Zatem zysk EBITDA uległ zmniejszeniu o 450 mln EUR do kwoty 2,9 mld EUR. Wynik finansowy wyniósł minus 126 mln EUR w porównaniu z minus 158 mln EUR w pierwszym kwartale 2012 roku.

Zysk po opodatkowaniu i uwzględnieniu udziałów innych wspólników spadł o 397 mln EUR do poziomu 2 mld EUR w porównaniu z pierwszym kwartałem 2012 roku. Zysk netto zmniejszył się o 257 mln EUR dając sumę 1,4 mld EUR. Kwota zysku przypadająca na jedną akcję wynosiła w I kwartale 2013 r. 1,57 EUR, przy 1,85 EUR w analogicznym okresie roku ubiegłego. Zysk na jedną akcję skorygowany o wpływy nadzwyczajne i odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnych i prawnych wynosił 1,67 EUR (co daje wzrost w stosunku do analogicznego kwartału roku ubiegłego o 0,13 EUR).

Zarząd i Rada Nadzorcza zaproponowały Walnemu Zgromadzeniu uchwalenie wypłaty dywidendy za rok obrotowy 2012 w wysokości wyższej o 0,10 EUR, co daję kwotę 2,60 EUR na akcję. Oznacza to wypłatę prawie 2,4 mld EUR dla akcjonariuszy. Jeżeli przyjąć za podstawę kurs zamknięcia 2012 roku, to BASF oferuje wysoką stopę dywidendy na poziomie 3,7 proc. Firma BASF wchodzi w skład indeksu akcji DivDAX, który zawiera 15 spółek o najwyższej stopie dywidendy w DAX 30. - Podtrzymujemy naszą ambitną politykę dywidendową i dążymy do dalszego zwiększenia dywidendy każdego roku, a przynajmniej chcemy utrzymać jej wypłaty na poziomie roku poprzedniego - powiedział Bock.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!