Jednym zabiegiem można na ogół ograniczyć porażenie kilkoma chorobami występującymi na plantacji, ale nie zawsze tak się dzieje. Dlaczego? Prawidłowe i skuteczne zwalczanie chorób wywoływanych przez grzyby wymaga bowiem doboru właściwego fungicydu, zarówno pod względem zwalczanych chorób, panujących warunków pogodowych, jak i użycia go w odpowiedniej dawce i terminie. Zanim zastosuje się określony środek na polu, trzeba więc bardzo dokładnie zapoznać się z jego etykietą-instrukcją stosowania, żeby sprawdzić spektrum zwalczanych chorób, terminy jego stosowania, dawkowanie i inne zalecenia - np. dotyczące prewencji czy karencji.

Od 2002 roku w Zakładzie Doświadczalno-Dydaktycznym Gorzyń filia Brody Akademii Rolniczej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) były prowadzone badania z zakresu nalistnej ochrony fungicydowej zbóż. Od 2005 roku do doświadczeń prowadzonych w ZDD Gorzyń filia Brody z zakresu nalistnej ochrony fungicydowej łanu pszenicy dodano element nawożenia dolistnego manganem w postaci formułowanego nawozu dolistnego Mantrac 500. W 2007 roku kontynuowano te badania dodając element nawożenia dolistnego manganem w ochronie łanu jęczmienia jarego (również w postaci nawozu formułowanego).

W przeprowadzonych doświadczeniach wykonano w przypadku pszenicy ozimej dwa zabiegi nalistne, pierwszy w fazie pierwszego kolanka (BBCH 31) i drugi w końcowej fazie rozwoju kłosa (BBCH 45). W odniesieniu do jęczmienia jarego wykonano jeden nalistny zabieg fungicydowy kiedy jęczmień jary osiągnął fazę BBCH 43 - początek rozwoju kłosa w pochwie liściowej. Zastosowano w nich fungicydy zarejestrowane do ochrony pszenicy ozimej i jęczmienia jarego powszechnie stosowane na rynku.