Do najważniejszych czynników prowadzących do sukcesu należą: wybór herbicydu, termin aplikacji oraz odpowiednie warunki pogodowe. Miniona jesień była ciepła, a zima przebiegła bardzo łagodnie. W takich warunkach pogodowych chwasty mają idealne warunki do rozwoju. Dlatego też, wiosenny zabieg odchwaszczania zbóż powinien zostać wykonany możliwie jak najwcześniej.

NIEZALEŻNOŚĆ OD WARUNKÓW POGODOWYCH

Możliwość wczesnego wejścia w pole z zabiegami odchwaszczającymi możliwa jest tylko przy użyciu herbicydów w dużym stopniu niezależnych od warunków pogodowych, a zwłaszcza niezależnych od wysokości temperatury w trakcie i po zabiegu. Axial 100 ECŸ wykazuje aktywność chwastobójczą w temperaturze niewiele przekraczającej 0 stopni Celsjusza. Jest to produkt, który bez wątpienia można polecić jako pierwszy możliwy do zastosowania w zabiegach wiosennych i ostatni w zabiegach jesiennych. Warunki glebowe - a przede wszystkim wilgotność gleby w czasie zabiegu - nie mają znaczenia przy użyciu Axial 100 EC. Produkt całkowicie pobierany jest przez liście chwastów, co wyklucza redukcję skuteczności powodowaną słabszym pobieraniem substancji aktywnej z gleby. Wybór terminu stosowania Axial jest swobodny. Wysoką skuteczność i selektywność produktu uzyskuje się aż do fazy liścia flagowego. Oczywiście późne zastosowania produktu mają sens tylko w wypadku, gdy trzeba wykonać zabieg korekcyjny po innych, mniej skutecznych herbicydach. Pod względem ochrony potencjału plonowania najlepsze rezultaty przynosi postępowanie zgodne z zasadą: im wcześniej zostanie wyeliminowana konkurencyjność chwastów, tym lepsze wyniki produkcyjne można osiągnąć.

BEZPIECZEŃSTWO DLA ROŚLIN UPRAWNYCH

Szeroki zakres dawkowania oraz możliwość stosowania w późnych fazach rozwojowych rośliny uprawnej są dowodem na wysoką selektywność preparatu. Testowane czterokrotnie wyższe dawki od zalecanej do zwalczania miotły zbożowej czy owsa głuchego nie wpływały negatywnie na stan rośliny uprawnej i nie wpływały ujemnie na plon. Szybkość działania jest kolejną cechą, którą warto wziąć pod uwagę w ocenie przydatności preparatu do ochrony plonu. Axial zaraz po aplikacji zatrzymuje procesy wzrostowe w roślinie chwastów, a przy korzystnych warunkach pogodowych już kilka dni po aplikacji niepożądana roślinność przebarwia się i zasycha nie konkurując z rośliną uprawną. Kolejną cechą, która dodatkowo powinna przekonać do zastosowania preparatu Axial jest jego szybka biodegradowalność. Preparat nie pozostaje w glebie, przez co nie ma negatywnego wpływu na rośliny uprawiane następczo. Brak działania na chwasty dwuliścienne i szybki rozkład sprawiają, że jest to idealny wybór w przypadku zastosowania w zbożach, które są przedplonem dla roślin dwuliściennych, na przykład rzepaku, buraków, roślin strączkowych, czy międzyplonów.