Odchwaszczanie wykonuje się wówczas kiedy pozwalają na to warunki pogodowe, a rośliny są w odpowiedniej fazie do oprysku. Większość środków stosowanych w wiosennej ochronie zbóż ozimych przed chwastami, może być także wykorzystana w jarych. Różnica dotyczy jedynie dawki preparatu na ha.

Wiosną do walki z chwastami polecane są między innymi preparaty na bazie substancji czynnych: tifensulfuron metylu i chlorosulfuron, sulfosulfuron, fenoksaprop-P etylu, tribenuron metylu.

Wiosną przeciwko miotle oprysk wykonuje się do fazy 4 liści, a na chwasty dwuliścienne do 5 liści. W późniejszych fazach wzrostu skuteczność zabiegów jest niezadowalająca. Decyzję o oprysku podejmuje się w odniesieniu do stanu plantacji, jednak jeśli jest to możliwe zdecydowanie im wcześniej na wiosnę wykonany zabieg tym lepiej.  Zabiegi nalistne zawsze wykonuje się na suche rośliny z uwagi na przyczepność preparatu do liścia.

Pełne dawki preparatów nalistnych, należy aplikować podczas niesprzyjających warunków pogodowych przy zabiegu, tj: niskiej temperaturze, wilgotności powietrza, oraz gdy licznie występują gatunki chwastów średniowrażliwych. W pszenicy ozimej można zastosować środki, np.: na bazie chlorotoluronu, a oprysk może być wykonywany przy temperaturze do minus 3°C. Jednak preparaty oparte na chlorotoluronie stosowane w terminie zimowym niszczą tylko miotłę zbożową.

Podobał się artykuł? Podziel się!