Charakterystycznym chwastem jednoliściennym dla zbóż ozimych jest miotła zbożowa, zaliczana do gatunków zimujących.

Ma tendencje do wschodów jesiennych, wykazuje odporność na niską temperaturę i w dobrej kondycji przetrzymuje okres spoczynku wegetacyjnego.

Jeśli podczas zimy nie wymarzną zboża, to z pewnością przetrzyma ją miotła zbożowa. Jest gatunkiem jarym, dlatego zwłaszcza podczas wilgotnej wiosny jej wschody są równie liczne jak jesienią. Z punktu widzenia współzawodniczenia ze zbożami, egzemplarze jesienne są zdecydowanie bardziej konkurencyjne, silniejsze i wydają większą liczbę wiech (do 6). Cykl rozwojowy owsa głuchego jest podobny. Wschodzi jesienią i przetrzymuje zimę, jednak preferuje wschody wiosenne i jest zdecydowanie gatunkiem zachwaszczającym przede wszystkim zboża jare.

Możliwość ograniczania tych dwóch uciążliwych gatunków przedstawiono w tabeli na przykładzie obu form pszenicy.

Analizując ją, można stwierdzić, że część zabiegów całkowicie się pokrywa z fazami rozwojowymi obu typów pszenic, jednak niektóre terminy różnią się. Jednocześnie można zauważyć, że program ochrony zbóż jarych to tylko pewien wycinek obszernych zaleceń odchwaszczania form ozimych. O tych różnicach w dużej mierze decyduje brak miotły w zbożach jarych.

Wśród substancji czynnych istnieje kilka niszczących tylko chwasty jednoliścienne, część zwalcza także dwuliścienne, a większość z nich jest przystosowana do łącznych zabiegów, dzięki którym można ograniczyć szerokie spektrum zwalczanych chwastów. Znajomość podstawowych cech stosowanych preparatów (s.cz.) pozwala maksymalnie je wykorzystać.

Z powodu bliskiego botanicznego pokrewieństwa, najbardziej poszkodowanym zbożem jest owies siewny, w którym nie ma żadnej możliwości zniszczenia owsa głuchego i innych jednoliściennych.

DIFLUFENIKAN

Spośród wszystkich substancji aktywnych najwcześniej należy stosować diflufenikan (DFF). Działa doglebowo i nadaje się do zwalczania bardzo młodej miotły zbożowej. W handlu znajduje się w fabrycznych mieszaninach z izuproturonem (IPU), który wzmacnia działanie chwastobójcze w stosunku do miotły. Preparaty te (Legato Plus, Pelikan Plus, Protekt Plus) są selektywne dla wszystkich zbóż ozimych, chociaż nie wszystkie posiadają rejestrację w jęczmieniu. Również jest produkowany w formie czystej (np. Legato 500 SC). Tę formulację oraz jej odpowiedniki tyko w pszenicy można stosować z Chwastoxem Turbo 340 SL. Na stanowiskach silnie zaatakowanych miotłą diflufenikan lepiej stosować łącznie z inną substancją miotłobójczą.