Fuzariozy wywoływane są przez grzyby z rodziny Fusarium i występuje na różnych gatunkach zbóż, z czego najczęściej w pszenicy ozimej, życie, jęczmieniu i pszenżycie. Istnieją różne rodzaje chorób wywoływanych przez Fusarium, z czego najpopularniejsze to fuzaryjny zgorzeł podstawy źdźbła, fuzarioza kłosów. Choroba powoduje więdnięcie i usychanie liści oraz bielenie kłosów, co wpływa ostatecznie na obniżkę jakości i ilości plonów. Okres infekcji przez patogeny jest długi i ściśle uzależniony od przebiegu warunków pogodowych, co rodzi potrzebę starannego doboru środków chroniących i ich aplikacji w odpowiednim terminie.

Największe prawdopodobieństwo wystąpienia fuzarioz ma miejsce w późniejszych fazach rozwojowe zbóż, stąd stosowane w walce z nimi fungicydy muszą pokrywać dużą powierzchnię zieloną liści i szybko wnikać do kłosa. Podobne właściwości wykazuje fungicyd Osiris firmy BASF, który dzięki zwiększonej dawce adiuwantu w składzie, cechuje dobra przyczepność i szybkie rozprzestrzenianie się do wnętrza plew kłosów. Fungicyd zwalcza szerokie spektrum chorób grzybowych liści i kłosów (w tym fuzariozy) i charakteryzuje się doskonałą odpornością na zmywanie przez deszcz.

W kompleksowej ochronie zbóż eksperci BASF polecają stosowanie produktu Osiris w dawce 1,5 - 2,5 l/ha w zależności od zagrożenia ze strony Fusarium. Odpowiednio dobrane właściwości produktu dają ochronę, która jest dostosowana do czasu zabiegu i fazy rozwojowej rośliny, tak, aby dawać najlepsze rezultaty.

Fuzariozy są uznawane za jedne z najniebezpieczniejszych chorób grzybowych zbóż. Podstawą walki z chorobą jest odpowiednie dobranie zabiegów ochronnych, które będą uwzględniać fazę rozwojową rośliny i zawierać starannie wyselekcjonowane substancje czynne.

Podobał się artykuł? Podziel się!