Przepisy i wymagania dotyczące kontrolowania sprzętu do stosowania środków ochrony roślin zostały z dniem 1 stycznia 2015 r. rozszerzone. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ustaliło, że obowiązkowe badania będą musiały między innymi przejść zaprawiarki nasion, opryskiwacze szklarniowe oraz pozostały niestandardowy sprzęt służący do stosowania środków ochrony roślin.

Zgodnie z tymi przepisami wszelkie zaprawiarki muszą przejść kontrolę pod kątem sprawdzenia prawidłowego działania komory dozowania środków oraz mieszania. Podczas takich badań oceniane są parametry pracy takiego urządzenia i jakości zaprawiania. Wizualnie oceniany jest także stan techniczny sprzętu. Kontrole będą obejmować zarówno profesjonalny sprzęt do zaprawiania jak i również ten wykorzystywany w gospodarstwach.

Okresowym badaniom poddane muszą być także opryskiwacze szklarniowe. Z racji dużego ich zróżnicowania są one oceniane wizualnie oraz badane funkcjonalnie. W takich badaniach najważniejszą kwestią jest badanie natężenia wypływu cieczy użytkowej z rozpylaczy.

Kontrolę musi także przejść sprzęt do stosowania środków ochrony w formie granulatu - tu głównie sprawdzane będą kwestie związane z przeniesieniem napędu, szczelności zbiornika, oraz jakość dozowania preparatów.

Pozostały niestandardowy sprzęt - z racji bardzo zróżnicowanych rozwiązań technicznych, które mogą znaleźć się w tej grupie, będą tu sprawdzane głównie mechanizmy sterujące, urządzenia pomiarowe oraz dozujące.

Na szczęście opryskiwacze ręczne i plecakowe nie muszą przechodzić takiej kontroli i zwolnione są tym samym z tego obowiązku.

Podobał się artykuł? Podziel się!