Rolnicy, którzy odwiedzili w tym sezonie gospodarstwo w Sławkowie k. Torunia nie mogli czuć się zawiedzeni. Tutaj po razy pierwszy firma Bayer zorganizowała Centrum Doradztwa Technicznego, gdzie stworzono najwięcej kombinacji doświadczalnych. W Sławkowie natomiast niemal w każdej chwili można umówić się z przedstawicielami firmy i obejrzeć efekty zastosowanych technologii.

Zboża
W uprawie zbóż nowością proponowaną przez firmę Bayer w tym roku są programy fungicydowe: Univo i Fusaro.
Univo należy stosować, przestrzegając właściwej agrotechniki i zmianowania w warunkach dużego zagrożenia ze strony brunatnej plamistości liści, septorioz i rdzy, a niskiego lub średniego ze strony fuzariozy kłosów. To system oparty o dwa zabiegi. W pierwszym, wykonanym w fazie od początku strzelania w źdźbło do fazy 1. kolanka (BBCH 30–31), stosowany jest Impuls Pak – mieszanina zbiornikowa Impulsu 500 SC (1 l/ha) i Karbenu 500 SC (0,5 l/ha). Zwalcza łamliwość podstawy źdźbła, fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła i mączniaka prawdziwego. Zatrzymuje też pierwsze infekcje septorioz i rdzy, które mogą występować w tym czasie.

W drugim zabiegu, wykonanym od początku fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kłoszenia (BBCH 30–59), stosuje się  nowy fungicyd Fandango 200 EC w dawce 1 l/ha. Zwalcza on choroby liści (mączniaka prawdziwego, septoriozę liści, brunatną plamistość liści) i jako jeden z nielicznych środków strobilurynowych zapewnia ochronę kłosów przed septoriozą plew i fuzariozą kłosów. Substancją aktywną preparatu jest najnowsza strobiluryna – fluoksastrobina (100 g na l). Środek zawiera też protiokonazol – związek z grupy triazoli (100 g w l).
Program Fusaro jest ukierunkowany na zwalczanie fuzarioz, skutecznie ogranicza występowania fuzarioz kłosa. Polecany, gdy potencjał plonotwórczy zbóż jest zagrożony przez stosowanie uproszczonej  agrotechniki lub wadliwego płodozmianu. Dochodzi wówczas do większego nagromadzenia się czynników chorobotwórczych, które w większym stopniu zagrażają zbożom i mogą przyczynić się do większych strat w plonie i jakości.