Farmer z powiatu bialskiego, wpis nr 1

Uprawiane są głównie zboża, ale od kilku lat – od kiedy przejąłem gospodarstwo i właściwie od razu „wszedłem” w programy rolnośrodowiskowe, sieję też trochę strączkowych: łubin i groch. Główny zysk jest jednak ze zbóż. Niestety, gleby to klasy 4b, 5, a jest nawet trochę 6. Jaki plon można zebrać z takich gleb? Cóż, okazuje się że można. Wprowadzając dobre zmianowanie i nieco rozszerzając ochronę roślin, zwiększając przy tym poziom nawożenia, udaje się osiągnąć plony pszenżyta (nawet jarego) na poziomie 5-6 t z 1 ha.

Widząc efekty, tym bardziej chętnie przystąpiłem do doświadczenia „Farmera” z uprawą jęczmienia jarego z programem ochrony BASF. Od kiedy prowadzę gospodarstwo, zasiałem jęczmień po raz pierwszy. Wiadomo – słabe gleby, w dodatku kwaśne, ale postanowiłem spróbować co z tego wyjdzie. Przedplon teoretycznie dobry – groch. pH pola, na którym prowadzona jest uprawa, w pomiarze przeprowadzonym 2 lata temu było na poziomie 5,5. W ubiegłym roku zastosowałem wapno magnezowe, wcześniej było dawane 4 lata temu. Powinno się powoli podnosić, w tym roku chcę przeprowadzić ponowne badanie.

Zaprawiony jęczmień Iron
Zaprawiony jęczmień Iron

Jak „piszą w książkach” czy branżowych czasopismach, zboże należy zasiać najwcześniej, jak to możliwe. Niestety, w moim przypadku bardzo dużo zależy od przebiegu pogody, a konkretnie od ilości opadów. Mimo że gleby są słabe, w dużej części piaszczyste, bardzo częstym problemem zimową i wiosenną porą bywa nadmiar wody: tworzą się zastoiska, jest grząsko, nie da się wcześnie wiosną wjechać na pole, żeby wykonać zabiegi na oziminach czy zasiać jare. To wina braku drenacji pól, a rowy też nie spełniają dobrze swojej funkcji, odkąd zostały rozwiązane spółki wodne w naszym regionie i właściwie nikt, oprócz samych niektórych rolników, nie dba o rowy. A dodatkowo w tym roku wczesna wiosna nie była łaskawa.

Kilka dni po zasiewach zaczęło intensywnie padać i w niektórych miejscach pola pojawiły się zastoiska wody
Kilka dni po zasiewach zaczęło intensywnie padać i w niektórych miejscach pola pojawiły się zastoiska wody