Koniec roku skłania do podsumowań, nie tylko tych związanych z produkcją rolną, ale też i rynkiem środków ochrony. Pokusiła się o to firma BASF, która przypomniała, że w sumie już od blisko 5 lat rolnicy w każdym z sezonów borykali się z różnymi problemami - wymarznięcia, przymrozki majowe, ale tegoroczna susza, chyba najbardziej odbiła swoje piętno na rynku.

Jacek Brol przypomniał cały miniony sezon wegetacyjny począwszy od bardzo łagodnej oraz bezśnieżnej zimy. Po małą ilość opadów wiosną, a następnie okres upałów i suszy.

- Długo będziemy pamiętać okresy suszy i upały sięgające ponad 30ᵒC i co było pewnym novum - utrzymujące się przez czas trzech tygodni. W takiej sytuacji cokolwiek rośnie musi odparować. Starty po suszy były widoczne zwłaszcza w uprawach, w których żniwa przyszły później. Plony zbóż podstawowych nie były rewelacyjne, ale dobre. Plony specjalnie nie odbiegały od tych z wielolecia. Były jednak regiony, gdzie susza przyszła wcześniej i tam gdzie było słabe podglebie, tam było to bardziej widoczne – mówił szef marketingu.

Przypomniał, że niedobory wilgoci najbardziej zagroziły kukurydzy, której plony były katastrofalnie niskie. Nie oszczędziły też upraw buraka cukrowego i ziemniaka, a także warzyw.

Rynek środków ochrony roślin ma lustrzane odbicie w stosunku do tego, co się dzieje na rynku produkcji. Trzeba jednak zauważyć, że mimo to rynek pestycydów był w tym roku 2015 stabilny. Zmniejszył się pod względem powierzchniowym, bo jednak z powodu chociażby niskiej presję chorób, spadło - co dobre oczywiście dla rolnika, gorsze dla producenta fungicydów – zużycie środków chroniących przed chorobami w niektórych z upraw.

Jak pokazują wstępne wyniki dotyczące wielkości rynku pestycydów w 2015 r. wzrosty w sprzedaży pestycydów nastąpiły jednie w uprawach zbożowych (dane Farm Prices, Kleffmann). W herbicydach zbożowych zanotowano 7,8 proc. wzrost sprzedaży, w fungicydach wzrost sięgający 8,1 proc.
- Już od 4-5 lat widać bardzo mocny rozwój segmentu regulatorów wzrostu. Przyrost na tym rynku wynosi rocznie średnio 30-40 proc. W pozostałych segmentach odnotowano spadki – zauważył Brol.

Najmocniej susza wpłynęła na spadek sprzedaży fungicydów w ziemniaku (19,4 proc. obniżka) następnie fungicydów w sadach (-13,9 proc.), warzywach (-10,9 proc.), herbicydach w rzepaku (-6,7 proc.). Co ciekawe na delikatnym plusie blisko 1 proc. była sprzedaż fungicydów rzepakowych i w herbicydach w kukurydzy 0,4 proc.