PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zabezpiecz pestycydy przed zimą

Zabezpiecz pestycydy przed zimą Niewykorzystanie środki ochrony roślin należy zabezpieczyć przed mrozem. Fot. Anna Kobus

Autor: Anna Kobus

Dodano: 24-11-2015 11:25

Tagi:

Temperatura spada, w nocy mają miejsce solidne już przymrozki. To ostatni dzwonek, by zabezpieczyć niewykorzystane w ciągu minionego sezonu wegetacyjnego środki ochrony roślin przed negatywnymi skutkami działania mrozu.Niewłaściwie przechowywane podczas zimy pestycydy mogą utracić swoje chemiczne właściwości. Dotyczy to zarówno ich konsystencji jak i sposobu działania. Stać się nawet mogą fitotoksyczne dla roślin, a w najlepszym wypadku totalnie stracić swoje przeznaczenie.

Wszystkie pestycydy w swojej etykiecie mają wyznaczone warunki prawidłowego przechowywania. Do nich należy się dostosować. Wszystkie praktycznie nie mogą być przechowywane w warunkach dużej wilgotności powietrza i w temperaturach poniżej zera. Stąd garażowa szafka czy skrzynia nie zapewni im odpowiednich warunków przetrwania zimy w stanie nienaruszonym. I tu pojawia się zazwyczaj problem, gdzie przenieść pestycydy na czas zimy. Najlepsze było by pomieszczenie ogrzewane, z temperaturą powyżej 0ᵒC bez bezpośredniego źródła ciepła (pestycydy bywają łatwopalne).

Jednocześnie należy zachować odpowiednie warunki przechowywania środków ochrony roślin, których przestrzegać musi każdy rolnik w myśl obowiązujących go zasad cross compliance (Wymogi Wzajemnej Zgodności). 

Dotyczą one głównie miejsce składowania pestycydów, które musi być właściwie oznakowane, zamykane na klucz i dostępne tylko dla upoważnionych osób. W takim pomieszczeniu nie może znajdować się żywność ani pasza dla zwierząt. Preparaty chemiczne należy przechowywać wyłącznie w oryginalnym opakowaniu. Lepiej ich nie przelewać do opakowań zastępczych, gdyż pamięć jest ulotna. Ważne aby pojemniki na czas zimy były szczelnie zamknięte i zabezpieczone przed wilgocią.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • czytelnik 2015-11-25 14:41:17
    Cz to przypadek, że ten artykuł ukazał się 2 dni wcześniej?
    http://liz.pl/index.php/news/2519/
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.233.99
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!