Często można też zaobserwować porażenie szyjki korzeniowej, szczególnie na plantacjach chronionych mniej intensywnie jesienią. Wszystko to wskazuje, że ochrona rzepaku przed suchą zgnilizną będzie dużym wyzwaniem tej wiosny. Kluczem do sukcesu będzie konieczność zastosowania sprawdzonych, skutecznych, silnie interwencyjnych rozwiązań przed tą chorobą.

Takim rozwiązaniem jest najszerzej stosowany w rzepaku fungicyd i regulator wzrostu - TOPREX.

Difenokonazol, zawarty w tym preparacie wykazuje działanie silnie wyniszczające, dzięki czemu wczesna aplikacja zatrzyma dalszy rozwój porażonych roślin oraz zapewni długą ochronę aż do kwitnienia.

Rekomendacja: 0,5 litra/ha. Zabieg wykonujemy relatywnie szybko tj. po odbudowaniu rozety, gdy pęd wierzchołkowy osiąga 5-10 cm.

Wczesne zastosowanie Toprex to również:

  • stymulacja korzenia, który wiosną wciąż przyrasta, poprawiając warunki gospodarki wodnej roślin, szczególnie ważne przy częstych niedoborach wody w maju i czerwcu, podczas kwitnienia i nalewania łuszczyn.
  • bardziej wyrównana plantacja poprzez ograniczenie wzrostu pędu głównego i przyspieszenie wzrostu odgałęzień bocznych. To sprzyja z kolei wytworzeniu większej ilości łuszczyn na roślinie.
  • istotne obniżenie wysokości osadzenia dolnego rozgałęzienia, co skutkuje lepszym zszyciem łanu i w efekcie końcowym zapobiega wyleganiu plantacji.
  • wyrównanie procesu kwitnienia oraz zawiązywania łuszczyn, co doprowadza do równomiernego dojrzewania oraz zmniejszenia straty nasion w okresie zbioru.
  • równomierne dojrzewanie, co ułatwia podejmowanie decyzji, w którym momencie desykować łan.
Fakt, iż wiosną został zastosowany Toprex na polu, objawia się wizualnie już po kilkunastu dniach od zastosowania, gdzie dostrzega się istotną zmianę barwy na intensywnie ciemno-zieloną. Wieloletnie doświadczenia polowe Syngenta, a przede wszystkim rolników wskazują, że TOPREX staje się niezastąpionym narzędziem do produkcji wysokiego plonu rzepaku, w każdych warunkach pogodowych. Stąd coraz większe zainteresowanie produktem, co pokazują też niezależne badania rynkowe z 2013r., według których TOPREX jest najczęściej wybieranym przez rolników fungicydem i regulatorem wzrostu. 

Marcin Kosmal, Syngenta

Podobał się artykuł? Podziel się!