Za wyjątkiem żyta, u pozostałych gatunków zbóż, najwyższy wpływ na plon mają dwa górne liście i kłos. Liść flagowy i pod flagowy odpowiadają za produkcję 60-65 proc. plonu ziarna, natomiast udział kłosa to 22-25 proc., dlatego też ochrona tych organów jest aktualnie najważniejszym elementem agrotechniki uprawy. Zagrożenie dla pszenicy stwarzają: mączniak prawdziwy, rdza żółta, rdza brunatna, septorioza paskowana liści, brunatna plamistość liści, septorioza plew i fuzarioza kłosów. Natomiast dla jęczmienia: mączniak prawdziwy, rdza jęczmienia, plamistość siatkowata, rynchosporioza zbóż, fuzarioza kłosów.

Co boli pszenicę 

Wypracowana metodą walki z chorobami górnej partii łanu jest wykonanie zabiegu chemicznego w momencie kiedy liść flagowy jest w pełni wykształcony (faza BBCH 39-49). Jest to na ogół drugi zabieg w tzw. terminie T2, powinien być on wykonany po ok. 3-4 tygodniach od pierwszego zabiegu ukierunkowanego na zwalczanie chorób podstawy źdźbła i mogącego się już wówczas także pojawiać mączniaka prawdziwego.
Jeżeli w maju pogoda jest deszczowa to zabieg ten winien być wykonany maksymalnie po 3 tygodniach, a do mieszaniny powinien zostać włączony środek zawierający chlorotalonil jak Blotch 500 SC czy Bravo 500 SC. W przypadku suchej i ciepłej pogody można wydłużyć termin pomiędzy zabiegami i wykonać go dopiero na początku do pełni kłoszenia (faza BBCH 51-55).

Zabieg wykonany w tym momencie będzie już ostatnim w cyklu. Należy wówczas stosować górne z zalecanych dawek fungicydów, aby maksymalnie wydłużyć okres ochronnego działania. Oprysk w okresie kłoszenia jest bardzo ważny, ponieważ większość suchej masy produkowanej w roślinach po fazie początku kwitnienia jest przemieszczana bezpośrednio do ziarniaków. Dzięki temu w ostatnich 6-7 tygodniach wegetacji plon wzrasta o ok. 200 kg/ha dziennie. Tak więc jeżeli grzyby wcześnie opanują dwa górne liście, okres ich pracy skróci się o 10 dni, przez co zbiór będzie niższy o 2 tony ziarna z hektara.

Kolosalny wpływ kondycji górnych liści i kłosa powoduje, że w gospodarstwach typowo zbożowych wykorzystujących intensywną technologię uprawy, ochrona fungicydowa jest bardziej rozbudowana. Uwzględnia ona jeszcze jeden, czyli trzeci wiosenny oprysk fungicydami. Powinien być on wykonany w okresie od początku do pełni kwitnienia (faza BBCH 61-65). Jego podstawowym zadaniem jest niedopuszczenie do porażenia septoriozą plew, czernią zbóż i fuzariozą kłosów.