Obecnie podwyższone ryzyko porażenia roślin rzepaku przez sprawców suchej zgnilizny rzepaku (Leptosphaeria maculans, L. biglobosa) występuje w województwach: pomorskim, zachodnio-pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim, opolskim. Dotyczy także zachodniej części warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i północnej łódzkiego.

Objawami chorobowymi są widoczne na powierzchni liści początkowo żółte, chlorotyczne plamy o owalnym kształcie, wielkości 2-5 mm. Potem plamy stają się jasnobrązowe lub jasnoszare, na ich powierzchni widoczne są owocniki grzyba.

Choroba pojawia się na roślinach, gdy rzepak ma 2-8 liści do fazy w pełni ukształtowanej rozety jesienią. Stwierdzenie objawów chorobowych na 10-15 proc. roślin jest sygnałem do przeprowadzenia zabiegu ochronnego.

Do zwalczania suchej zgnilizny kapustnych wykorzystuje się preparaty z grupy triazoli. Preparaty triazolowe i ich mieszaniny stosuje się w temperaturze 10-12°C. W chłodniejsze dni sięga się po benzimidazole.

Stosując preparaty przeciwko sprawcom suchej zgnilizny kapustnych większość jednocześnie działa także na czerń krzyżowych oraz przyczynia do mniejszego zagrożenia ze strony szarej pleśni i cylindrosporiozy.

Podobał się artykuł? Podziel się!