Rdza żółta to tzw. "choroba chłodnej wiosny", dlatego że patogen najlepiej rozwija się, gdy wiosna jest chłodna i dość wilgotna. Niestety z taką pogodą mieliśmy do czynienia w kwietniu. Rdza żółta poraża liście i plewki, co przy wczesnej infekcji prowadzi do skrócenia kłosa i zmniejszenia MTZ.

Rośnie znaczenie gospodarcze rdzy żółtej jednak oficjalna lista preparatów zarejestrowanych na tę chorobę jest nadal bardzo limitowana.

Syngenta posiada w swojej ofercie produkt Seguris 215 SC, który jako jeden z nielicznych posiada rejestrację na rdzę żółtą w pszenicy. Produkt jest częścią pakietu Seguris Opti dostępnego na rynku w dwóch opcjach: pakietu na 8 ha lub pakietu na 50 ha.

"Plantacje w całej Polce wyglądają bardzo dobrze, zapowiadają się wysokie plony. Jednak dużo zależy od tego jak rolnicy będą chronić te plantacje. Niestety wielu z nich jeszcze nie zauważa problemu septoriozy paskowanej liści. Jak zajrzymy głębiej w łan to widoczne są jej pierwsze objawy. Co ważne: okres rozwoju septoriozy jest dłuższy niż innych chorób, dlatego ostrzegamy, że stanie się poważnym problemem w ciągu najbliższego tygodnia" - Marcin Bystronski, Syngenta

W przypadku tej choroby lista preparatów zarejestrowanych jest dłuższa. Syngenta szczególnie poleca ekonomiczne rozwiązania, czyli produkty: Menara 410 EC, Artea 330EC lub Olympus 480 SC. Przy intensywnie prowadzonych plantacjach Seguris Opti Pak będzie doskonałym rozwiązaniem problemu.

Podobał się artykuł? Podziel się!