Wzrost rynku pestycydów w tym roku wyniósł 9 proc. W przyszłym firma również przewiduje zwiększenie aplikacji tego typu produktów, zwłaszcza w mniejszych gospodarstwach.

BASF ocenia, że plantacje upraw ozimych obecnie wyglądają bardzo dobrze. Rośliny odpowiednio ochronione są przygotowane do zimy. To wszystko rokuje też dobre ceny na przyszłość.

- Prognozuję, że ceny zbóż i rzepaku utrzymają się na wysokim poziomie. Dobre ceny na rzepak według mnie to 1,5- 2 tys. zł/t - podkreślał Brol.

Ten rok zaskoczył wszystkich pod względem wielkości uprawy kukurydzy. Z powodu konieczności przesiewów areał uprawy tej rośliny wzrósł do mln ha, ale nie sama wielkość była zaskoczeniem. Również i fakt, że mimo dużej ilości nasion kukurydzy, utrzymała się wysoka cena na nie. Zdaniem Jacka Brola będzie ona również wysoka w przyszłym roku.

- Uprawa kukurydzy nie będzie raczej tak duża jak w tym roku, ale powinna wynieść około 800 tys. ha. Nastąpi też silny eksport ziarna kukurydzy, ale też i zbóż. Już teraz staliśmy się eksporterem tego ziarna np. do Węgier - dodał Brol.

Nie tylko te rynki będą się rozwijać w przyszłym roku. Zwyżki mają też dotyczyć upraw specjalnych.

- Nastąpi wzrost cen jabłek i zwiększy się eksport warzyw - prognozował Jacek Brol.

Podobał się artykuł? Podziel się!