Po więcej szczegółów w kwestii wpływu terminu siewu na łamliwość źdźbła zbóż można zajrzeć  choćby na stronę http://www.dss.iung.pulawy.pl/. W modelu do określania potrzeby zabiegu ochronnego przeciw łamliwości źdźbła jednym z kluczowych czynników wymieniany jest termin siewu.  Oczywiście zabieg T1 ma olbrzymie znaczenie przy wczesnych, wrześniowych siewach pszenicy oraz wadliwym zmianowaniu (pszenica po pszenicy).

Jak zatem podejść do ochrony fungicydowej pszenicy, kiedy przedplonem nie były zboża, a siew ukończono w październiku i później? Czy nie warto „przerzucić” ciężaru (również finansowego) na zabieg T2/T3? Czy nie warto skoncentrować się na wysokiej jakości, ograniczając potencjalny poziom mykotoksyn w ziarnie?

Proszę sobie wyobrazić połączenie jednej z najlepszych substancji zwalczającej rdze i septoriozy oraz drugiej, słynącej z doskonałej kontroli fuzariozy. Jeśli to wszystko upakujemy w doskonałej jakości formulacji, otrzymamy Librax - fungicyd będący mieszaniną fluksapyroksadu oraz metkonazolu.

Producent tego fungicydu – firma BASF często powtarza, że cząsteczka fluksapyroksadu (inaczej Xemium), nowej substancji z grupy SDHI, zachowuje się jak kameleon. Podobnie jak ten sympatyczny gad potrafi zmieniać się w zależności od potrzeb. Jeśli przechodzi przez kutikulę staje się przyjazna tłuszczom, jeśli z kolei podróżuje wiązkami przewodzącymi, skłania się ku wodzie. Ta cecha zwiększa szybkość wnikania, a co za tym idzie reakcji na ewentualną infekcję. I choć ochrona fungicydowa powinna być planowana jako zapobieganie, ta cecha Xemium daje czas spóźnialskim i szansę na efektywną reakcję, jeśli już doszło do infekcji.     

Z kolei metkonazol to mistrz w walce z fuzariozami, a tym samym w ograniczaniu mykotoksyn. Są to jedne z najsilniej działających toksyn w przyrodzie. Z punktu widzenia handlowego mogą skutecznie obniżyć cenę ziarna lub zupełnie je z handlu wykluczyć.

Trzecia cecha szczególna Libraxu to jego formulacja. Dzięki systemowi surfaktantów mamy pewność, że więcej produktu zostanie na liściu, więcej substancji aktywnej wniknie do komórek i ostatecznie otrzymamy szybsze działanie interwencyjne oraz dłuższe działanie zapobiegawcze.

Porównanie retencji produktu na pszenicy uprawianej w szklarni (zdjęcia BASF).
Porównanie retencji produktu na pszenicy uprawianej w szklarni (zdjęcia BASF).