Zaraza ziemniaka jest powszechną chorobą pomidora uprawianego w gruncie oraz pod tunelami. Patogen atakuje również ziemniaki i inne warzywa psiankowate.

Grzyb atakuje wszystkie nadziemne części rośliny. Na początku na liściach pojawiają się wodniste i szarozielone, potem brunatne plamy. W okresie wysokiej wilgotności na dolnej stronie liścia widoczny jest szary, pylący nalot. Na pędach i ogonkach liściowych pojawiają się plamy nekrotyczne, które szybko się powiększają. Brunatne plamy występują także na owocach i przechodzą w głąb miąższu. Owoce zaczynają gnić i nie nadają się do spożycia. Przebieg choroby jest gwałtowny i rośliny zaczynają zasychać.

Przy sprzyjających warunkach choroba rozprzestrzenia się szybko i osiąga rangę epidemii. Występowaniu zarazy ziemniaka należy zapobiegać. W tym celu przed pojawieniem się pierwszych objawów choroby oraz przy sprzyjających ku temu warunkach (częste opady, nocna temperatura poniżej 18oC, w dzień powyżej 25oC) należy wykonać zabieg preparatami chemicznymi.

Zabieg zapobiegawczy na pomidorach należy wykonać po zauważeniu pierwszych objawów zarazy na ziemniakach. Oprysk wykonujemy preparatami o działaniu kontaktowym, np. Antracol 70 WG (dawka 2-2,5 kg/ha) lub Polyram 70 WG (1,2-1,8 kg/ha). Przy zaobserwowaniu pierwszych objawów zaleca się zastosować przemiennie preparaty o działaniu wgłębnym, np. Champion 50 WP (dawka 2,3-3 kg/ha), Miedzian 50 (2,5-3 kg/ha) WG, Mag 50 WP (2,5-3 kg/ha), Nordox 75 WG (1-2 kg/ha), Penncozeb 80 WP (2 kg/ha) lub Dithane NeoTec 75 WG (2 kg/ha). W zależności od środka chemicznego należy zachować odpowiedni okres karencji podany w zaleceniach producenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!