Rzepak ozimy wykazuje nierównomierne dojrzewanie i podatność na osypywanie się nasion. Sposobem, poprawiającym jakość plonu i obniżającym wilgotność nasion jest desykacja łanu. 

Zabieg desykacji niesie ze sobą wiele korzyści. Doprowadza bowiem do wyrównania i dojrzewania nasion, jak również pozwala na sterowanie terminem przeprowadzenia zbioru roślin. Obniżona zostaje wilgotność nasion o ok. 10 proc., a zarazem podwyższona jest zawartość oleju nawet o 2 proc. Spadek wilgotności masy roślinnej poddawanej omłotowi ułatwia koszenie i podnosi wydajność kombajnu o ok. 30 proc.

Termin zabiegu przypada na moment, gdy ponad 70 proc. łuszczyn ma kolor żółtoseledynowy, jednocześnie 70 proc. nasion przyjęło barwę czerwonobrązową lub brązową, a ich wilgotność wyznaczona za pomocą wilgotnościomierza jest poniżej 30 proc. Najczęściej desykację wykonuje się na ok. 14 dni przed żniwami. Do zabiegu najlepiej przystąpić wcześnie rano, kiedy łuszczyny są lekko sprężyste od rosy. Pozwala to ograniczyć straty powodowane przejazdem ciągnika lub samojezdnego opryskiwacza na wysokich kołach.

Wśród środków wykorzystywanych do dosuszania rzepaku są popularne desykanty, jak również herbicydy o działaniu totalnym, zawierającym glifosat.

Przykładowe preparaty używane do desykacji:

·       Reglone 200 SL (dikwat -dibromek dikwatu)  w dawce 2 – 3l/ha.

·       Ragis 200 SL (dikwat -dibromek dikwatu)  w dawce 2- 3l/ha.

·       Soplete 200 SL (dikwat -dibromek dikwatu)   w dawce 2 – 3 l/ha.

·       Mission 200 SL (dikwat -dibromek dikwatu)    w dawce 2-3l/ha.

·       Dominator 360 SL (glifosat) w dawce 3l/ha.

·       Glifocyd 360 SL (glifosat) w dawce 3 – 4 l/ha.

·       Rofosat Agro 360 SL (glifosat) w dawce 3l/ha.

·       Roundup 360 Plus (glifosat) w dawce  1,875 – 4 l/ha.

·       Roundup Flex 480 (glifosat) w dawce 1 – 3 l/ha.

·       Roundup Max 2 (glifosat) w dawce 2 – 3 l/ha.

·       Roundup Ultra 360 SL (glifosat) w dawce 4 l/ha.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!