Ubiegłoroczna długa i ciepła jesień sprzyjała rozwojowi mszyc, które nie powróciły na żywiciela zimowego lecz przeniosły się na oziminy. Licznie żerujące mszyce zakażały zboża wirusami, a objawy porażenia widoczne były wiosną w postaci przebarwień liści charakterystycznych dla poszczególnych gatunków zbóż.

W Gospodarstwie Rolnym Andrzeja i Romualda Wiśniewskich w Sławkowie w kujawsko-pomorskim, gdzie zlokalizowane jest Centrum Doradztwa Technicznego (CDT) firmy Bayer CropScience na poletkach, na których ziarno zbóż zostało zaprawione Astepem 225 FS praktycznie jesienią wyeliminowano mszyce i przez co wiosną nie występowało porażanie wirusami. Z tak ochronionych zasiewów można spokojnie oczekiwać wysokich plonów.

Łan, który był mocno zielony, rośliny w nim wolne od chorób, dobrze rozwinięte obsiany został ziarnem potraktowanym zaprawą Baytanem Trio 180 FS 0,2 l na 100 kg ziarna. Takie zboża są zdrowsze i mocniejsze, co pozwala na uzyskanie wyższych i lepszych plonów ziarna, zwłaszcza w uproszczonych płodozmianach zbożowych.

Kombinacja substancji aktywnych w zaprawie Baytan Trio pozwala skuteczność w zwalczaniu chorób grzybowych i selektywność w stosunku do chronionej uprawy. Oprócz skuteczności w stosunku do chorób widocznych na poletkach pokazowych Baytan zwalcza: zgorzel siewek, pleśń śniegową, mączniaka prawdziwego, septoriozę liści, rynchosporiozę zbóż, plamistość siatkową, pasiastość liści, głownię pyląca oraz śnieć cuchnącą. Nie mniej ważne jest pozytywne działanie w ograniczaniu zgorzeli podstawy źdźbła. Dla porównania pozostawiono niewielkie poletko ze zbożem niezaprawionym, gdzie wyraźnie widać było porażenie pszenicy oraz jęczmienia pasiastością i głownią.

W intensywnych programach ochrony fungicydowej zbóż firma Bayer CropScience przedstawiała system podwójnej ochrony Univo Xpro. Do pierwszego zabiegu użyto fungicyd Boogie Xpro 400 EC w dawce 1,5 l/ha, który zawiera trzy substancje czynne: biksafen, protiokonazol i spiroksaminę co daje wysoką elastyczność stosowania. Zaletą preparatu jest skuteczność zwalczania chorób podstawy źdźbła i ochrona przed septoriozami.

W drugim terminie zastosowano preparat Fandango 200 EC w dawce 1 l/ha. Atutami systemu są skuteczność przeciwko septoriozie i innym chorobom liści, długotrwała ochrona i korzystny wpływ na plonowanie zbóż. Na plantacjach w szczególności narażonych na atak przez fuzariozy firma poleca sprawdzony system Fusaro.

Podobał się artykuł? Podziel się!