Fot.1. Plantacja pszenicy jesienią silnie porażona chorobami
Fot.1. Plantacja pszenicy jesienią silnie porażona chorobami

Bayer, firma o ponad 100letnim doświadczeniu w ochronie ziarna siewnego, proponuje coraz nowsze rozwiązania do ochrony zbóż. Jednym z ciekawszych, innowacyjnych produktów jest Baytan Trio 180 FS. To produkt, w którym połączenie trzech skutecznych substancji aktywnych, pozwoliło na stworzenie bezwzględnej broni niezbędnej w walce z chorobami zbóż ozimych i jarych.

Baytan Trio 180 FS zawiera 3 substancje czynne, z 3 różnych grup chemicznych:
triadimenol z grupy triazoli, substancja czynna działająca systemicznie -150 g/l, •
fluoksastrobinę z grupy strobiluryn, substancja o działaniu wgłębnym – 25 g/l
fluopyram, z grupy SDHI, substancja wysoce systemiczna - 5 g/l.
Co ważne ten nowoczesny fungicyd, Fluopyram po raz pierwszy pojawił się w zaprawach firmy Bayer.
Preparat stosuje się w dawce 200 ml/100 kg nasion.
Baytan Trio 180 FS jest zarejestrowany we wszystkich gatunkach zbóż ozimych i jarych. Chroni wschodzące rośliny przed zgorzelą siewek i pleśnią śniegową (tab. 1.). Kolejno możemy wyliczyć choroby liści: mączniaka prawdziwego zbóż i traw (tab.3), rynchosporiozę zbóż, septeriozę liści pasiastość liści jęczmienia, plamistość siatkowa (tab. 2), oraz choroby kłosa: głownię pyląca i śnieć cuchnącą.
Zaprawa zapewnia wysoką skuteczność zwalczania oraz zapobiega powstawaniu odporności patogenów grzybowych, dzięki składowi i zawartości substancji aktywnych preparatu.

Tabela 1.

Tabela 1
Tabela 1

Tabela 2
Tabela 2

Tabela 3
Tabela 3

Baytan Trio 180 FS zapewnia długą ochronę, również w trudnych warunkach zimowych i silnej presji infekcyjnej, co stwierdzono w wieloletnich badaniach w krajach o tak ciężkiej zimie jak np. w krajach nadbałtyckich czy Finlandii. Przed chorobami liści produkt zabezpiecza do początku fazy strzelania w źdźbło. Takie działanie Baytanu Trio na choroby nalistne, pozwala na ich skuteczniejsze zwalczanie w późniejszym okresie, przez opryskiwanie roślin fungicydami.