Jest to jedyna akredytowana jednostka w Polsce, świadcząca usługi z zakresu diagnostyki chorób wirusowych, bakteryjnych i grzybowych roślin uprawnych. Standardowe badanie obejmuje izolację patogenu z porażonych tkanek roślinnych oraz jego identyfikację przy pomocy metod: biochemiczno-fizjologicznej i molekularnej. Na specjalne życzenie Klienta w ramach rozszerzonej diagnostyki stosujemy szereg metod badawczych wykorzystujących techniki biologiczne, biochemiczne, serologiczne i molekularne, dobrane odpowiednio do zamierzonego celu. Prowadzimy również badania nad występowaniem i identyfikacją fitoplazm. Ponadto badamy skuteczność działania środków do ograniczania występowania patogenów roślin w pomieszczeniach zamkniętych oraz środków do odkażania powierzchni i narzędzi.

- Jednym z celów działalności Kliniki jest popularyzacja nauki. Na naszej stronie internetowej (kchr.pl/) dostępnych jest szereg zakładek: Metody badawcze, O nas, Dla nauki, Dla praktyki, Kontakt i Aktualności, w których opisano szczegółowo informacje związane z działalnością Kliniki - mówi dr hab. Natasza Borodynko, prof. nadzw. IOR PIB, Kierownik Kliniki - Wszelkie zawarte tam informacje oparte są o wyniki naszych badań.

Na naszej stronie internetowej, w przystępny sposób opisano metody badawcze stosowane w Klinice. W sekcjach: Dla nauki i Dla praktyki opisano badane przez nas wirusowe i bakteryjne choroby badawcze z podziałem na bardziej szczegółową część dla specjalistów szukających informacji na temat danej choroby oraz dla praktyków, którym potrzebne jest tylko zestawienie najbardziej istotnych z ich punktu widzenia wiadomości. W sekcji Aktualności przedstawiamy ciekawe i istotne informacje z dziedziny fitopatologii.

Zlecenie badania próbki roślin w Klinice jest bardzo proste.

- Najłatwiej zrobić to za pośrednictwem naszej strony internetowej klikając na przycisk: Zleć badanie, logując się do serwisu i postępując według podanych przez nas wskazówek - tłumaczy dr Krzysztof Krawczyk, zastępca Kierownika Kliniki- Klienci posiadający u nas swoje konto mogą liczyć na promocyjne ceny oraz mają możliwość śledzenia stanu badania swojej próbki oraz przeglądania własnych, wcześniejszych wyników. Dla osób, które nie chcą zakładać konta w naszej Klinice, przygotowano specjalny formularz „Zlecenia badania”, który wypełniają wszyscy Klienci.