Ruszył kolejny cykl spotkań :"Pola klasy S", których organizatorem jest firma Syngenta. 1 czerwca udaliśmy się do Kostrogaju k. Płocka ,gdzie odbywała się druga z planowanych na rok 2017 imprez polowych. Na miejscu na polach należących do Macieja Gralewskiego mogliśmy podziwiać wybrane odmiany i kompleksowe programy ochrony proponowane przez firmę. Dotyczyły one takich upraw jak: kukurydza, rzepak ozimy, pszenica ozima oraz pszenżyto ozime. Uprawy te można było obserwować w lokalnych warunkach siedliskowych i pogodowych, a warunki te często w tym regionie bywają niekorzystne dla roślin uprawnych. Region ten często nękany jest suszą. Na szczęście w tym sezonie z opadami nie jest tu najgorzej. W marcu spadło 44 mm, natomiast w kwietniu 71 mm, do drugiej dekady maja spadło kolejne 41 mm. Poletka pokazowe założone zostały na glebie klasy III a i IIIb – kompleks glebowy: pszenno-buraczany.

Na miejscu mogliśmy podziwiać pole kukurydzy z odmianą SY Talisman, na którym 27 maja zastosowano powschodowe odchwaszczanie preparatem Elumis Forte Pack. 5 dni po zabiegu wyraźnie chwasty były już zahamowane we wzroście i przypalone, przez kolejne dni z pewnością będzie postępować ich zamieranie.

Na polach pszenicy ozimej odmiany Delewar do momentu naszej lustracji wykonano dwa zabiegi fungicydowe (T1: Tilt Turbo 575 EC + Unix 75 WG – 25 kwietnia, T2: Seguris Opti - 30 maja). W łanie trudno było odnaleźć objawy chorobowe, gdzieniegdzie na starszych liściach można było odnaleźć jedynie niewielkie stare infekcje septoriozą paskowaną, nie będzie to miało jednak wpływu na plon. Planowany zabieg T3 wykonany zostanie jak pszenica się wykłosi – zostanie użyty preparat: Menara 410 EC.

Ze względu na słabe rozkrzewienie jesienne, rośliny wczesną wiosną były dokrzewiane. Pod koniec marca użyto preparat Moddus Start 250 DC, prawie miesiąc później wykonano typowe skracanie: preparatem Moddus 250 EC. Preparaty te znacząco wpłynęły na poprawę architektury łanu.