Najlepszym okresem do zwalczania chwastów dwuliściennych na plantacjach truskawek wynikających z technologii uprawy, biologii chwastów jest jesień. Warunkiem skuteczności zastosowanych herbicydów jest wilgotność gleby. Mniejsze jest również ryzyko uszkodzenia roślin uprawnych.

Herbicydy służące do zwalczania chwastów dwuliściennych dostępne w aktualnych programach ochrony najskuteczniej działają na chwasty w fazie kiełkowania lub siewek. Późniejsze stadia rozwojowe są trudniejsze w zwalczaniu ,niekiedy niemożliwe.

Obecnie jest jeszcze uzasadnione zastosowanie środków doglebowych które zawierają jako substancję czynną pendimentalina, lenacyl, metamitron, napropamid. W celu zwiększenia spektrum zwalczanych chwastów można mieszać preparaty zawierające lenacyl i metamitron. Należy to jednak robić zgodnie z zaleceniami producenta. Jedną substancją służącą do zwalczania chwastów dwuliściennych stosowaną nalistnie jest chlopyralid. Jednak spektrum zwalczanych chwastów jest niewielkie i ogranicza się do chwastów z rodziny rumianowatych, ostrożenia polnego, mleczu polnego, rdestów. Trzeba również pamiętać iż środki zawierające chlopyralid działają układowo i wymagają wyższych temperatur (powyżej 12oC).

Łatwiejsze jest zwalczanie chwastów jednoliściennych. Środki zawierające substancje z grupy graminicydów działają nalistnie i są skuteczne nawet kiedy chwasty mają kilka liści właściwych. Mniejsze jest również zagrożenie uszkodzenia rośliny uprawnej.

Trzeba pamiętać iż wszystkie środki należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Środki doglebowe stosować jak najwcześniej wiosną, środki nalistne kiedy temperatura powietrza przekroczy 12 stopni Celsjusza, jednak nie późnej niż do kwitnienia lub po zbiorach owoców. W uprawach deserowych trzeba zwrócić uwagę czy odmiana nie jest wymieniona w etykiecie jako wrażliwa na określoną substancję czynną.

Podobał się artykuł? Podziel się!