PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Zwalczanie chwastów na plantacjach truskawek

Zwalczanie chwastów na plantacjach truskawek

Autor: Piotr Zieliński

Dodano: 27-03-2014 12:38

Tagi:

Wczesna wiosna spowodowała iż chwasty na plantacjach truskawek intensywnie rosną. Kończy się zatem możliwość skutecznego zwalczania chwastów dwuliściennych przy użyciu herbicydów doglebowych.Najlepszym okresem do zwalczania chwastów dwuliściennych na plantacjach truskawek wynikających z technologii uprawy, biologii chwastów jest jesień. Warunkiem skuteczności zastosowanych herbicydów jest wilgotność gleby. Mniejsze jest również ryzyko uszkodzenia roślin uprawnych.

Herbicydy służące do zwalczania chwastów dwuliściennych dostępne w aktualnych programach ochrony najskuteczniej działają na chwasty w fazie kiełkowania lub siewek. Późniejsze stadia rozwojowe są trudniejsze w zwalczaniu ,niekiedy niemożliwe.

Obecnie jest jeszcze uzasadnione zastosowanie środków doglebowych które zawierają jako substancję czynną pendimentalina, lenacyl, metamitron, napropamid. W celu zwiększenia spektrum zwalczanych chwastów można mieszać preparaty zawierające lenacyl i metamitron. Należy to jednak robić zgodnie z zaleceniami producenta. Jedną substancją służącą do zwalczania chwastów dwuliściennych stosowaną nalistnie jest chlopyralid. Jednak spektrum zwalczanych chwastów jest niewielkie i ogranicza się do chwastów z rodziny rumianowatych, ostrożenia polnego, mleczu polnego, rdestów. Trzeba również pamiętać iż środki zawierające chlopyralid działają układowo i wymagają wyższych temperatur (powyżej 12oC).

Łatwiejsze jest zwalczanie chwastów jednoliściennych. Środki zawierające substancje z grupy graminicydów działają nalistnie i są skuteczne nawet kiedy chwasty mają kilka liści właściwych. Mniejsze jest również zagrożenie uszkodzenia rośliny uprawnej.

Trzeba pamiętać iż wszystkie środki należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Środki doglebowe stosować jak najwcześniej wiosną, środki nalistne kiedy temperatura powietrza przekroczy 12 stopni Celsjusza, jednak nie późnej niż do kwitnienia lub po zbiorach owoców. W uprawach deserowych trzeba zwrócić uwagę czy odmiana nie jest wymieniona w etykiecie jako wrażliwa na określoną substancję czynną.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • ewelina 2015-07-31 19:46:21
  witam, chciała bym się dowiedzieć czy ktoś wie jaki jest najlepszy nawoz na chwasty po skoszeniu truskawek
 • rekin 2014-03-31 02:45:44
  nie słyszałem żeby w okresie zbiorów czy w ogóle w uprawie truskawek stosować herbicydy nieselektywne tj chwastox może kolego grosicki pochwal się efektem takiego zabiegu, lontrel zawiera chlopyralid ale nie ma rejstracji, jeśli chodzi o metamitron to zapobiega głównie zachwaszczeniu wtórnemu dlatego najskuteczniej działa na glebę wolną od chwastów i o odpowiedniej wilgotnosći
 • Grosicki 2014-03-29 20:29:55
  chwastox w okresie zbierania, lontrel.., randup, targa,..
 • A. Krzak 2014-03-27 19:40:53
  Szanowny autorze trochę więcej wiedzy na temat herbicydów. Trochę trzeba jeszcze się pouczyć! Poczytać, a i praktyka by nie zaszkodziła!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!