Zabieg odchwaszczania na łąkach i pastwiskach powinien być przeprowadzony na wiosnę, a przy dużym nasileniu chwastów na plantacji poprzedzony aplikacją preparatów wczesną jesienią (do połowy września, najpóźniej do pierwszych dni października). Na użytkach zielonych do likwidacji chwastów dwuliściennych dopuszczone są obecnie cztery preparaty herbicydowe. Jeśli na polu występują np.: gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, jasnota różowa, maruna bezwonna, przetacznik polny, przytulia czepna, rumian polny, szarłat szorstki, tobołki polne, to należy sięgnąć po herbicyd zawierający jako substancję czynną fluroksypyr, tj. Starane 250 EC lub Taran 250 EC.

W przypadku zachwaszczenia runi pokrzywami (np. zwyczajną, żegawką), które wykazują średnią wrażliwość na tę substancję czynną, konieczny jest dwukrotny oprysk - wczesną jesienią, a następnie wiosną. Minimalna temperatura powietrza w momencie przeprowadzania zabiegu to 7-8°C. Preparaty wykazują jednak najlepszą skuteczność przy temperaturze od 15 do 20°C. Oprysk nie powinien być natomiast wykonywany, gdy przekracza ona 22°C. Na efekt chwastobójczy wpływ mają także opady. W przypadku ich wystąpienia w godzinę po zabiegu nie będzie on uzyskany. Niebezpieczne dla skuteczności działania preparatu są też intensywne opady, nawet jeśli pojawią się dopiero kilka godzin po przeprowadzeniu oprysku.

Substancja czynna - fluroksypyr - pobierana jest przez liście i przemieszczana w roślinie, gdzie blokuje auksyny - hormony wzrostu. Poprzez ich blokowanie wstrzymana jest synteza białek aminokwasów i następuje zahamowanie podziałów komórkowych. Niestety, wzrost często występującego na pastwiskach szczawiu jest jedynie ograniczany, a ostrożeń polny jest całkowicie odporny na tę substancję czynną.

JEDNA GOTOWA MIESZANINA

Chcąc pozbyć się tych gatunków z runi, można sięgnąć po mieszaninę fabryczną fluroksypyru z trichlopyrem, zawartą w preparacie Fernando Forte 300 EC. Ostrożeń polny jest co prawda średnio wrażliwy na ten herbicyd, niemniej jego eliminacja jest możliwa poprzez wykonanie dwóch oprysków - wczesną jesienią, a następnie wiosną.