Obecnie na rynku ogrodniczym istnieją odmiany, które wykazują wysoką tolerancję na mączniaka, jednakże odmiany historyczne często mogą być porażane mączniakiem. Ze względu na sentyment i urodę takich odmian warto o nie zadbać.

Chorobie często sprzyja ciepła i wilgotna aura. W ostatnim czasie panujące warunki pogodowe są idealne dla rozwoju tej choroby. Ważne jest, aby zapobiec rozwoju mączniaka, gdyż silnie porażone krzewy róż tracą na wyglądzie i trudno jest pozbyć się tej choroby.

Mączniak prawdziwy rozprzestrzenia się bardzo szybko porażając inne róże. Objawem choroby jest biały nalot na wszystkich nadziemnych częściach rośliny. W miarę rozwoju choroby grzybnia staje się barwy jasnobrązowej. Porażone mączniakiem róże tracą na wigorze, ich wzrost jest osłabiony, a nowe pędy i kwiaty bardzo często w ogóle nie wykształcają się.

W zwalczaniu oraz w zapobieganiu pojawianiu się choroby istotne są zabiegi agrotechniczne. Przede wszystkim unikajmy podlewania róż po liściach. Na rabacie różanej istotna jest też cyrkulacja powietrza. Krzewy nie powinny być posadzone w miejscach zbyt zacienionych, wilgotnych i w gęstej rozstawie. Podczas nawożenia należy unikać dużych dawek azotu. Jest to szczególnie ważne późną wiosną (czerwiec), kiedy róże po raz drugi są dokarmiane. Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odchwaszczanie. Na wielu chwastach (tasznik, mlecz) bardzo często pojawia się mączniak prawdziwy. Jesienią porażone pędy róż należy wyciąć oraz dokładnie wygrabić opadnięte liście.

Porażone mączniakiem pąki, liście należy usunąć z krzewu, a całą roślinę dokładnie opryskać preparatami grzybowymi. Wysoką skuteczność w zwalczaniu mączniaka wykazują fungicydy strobilurynowe (Acanto 250 SC, Amistar 250 SC, Discus 500 WG, Signum 33 WG). Zapobiegawczo oraz interwencyjnie można również zastosować Bravo 500 SC, Topsin M 500 SC , Score 250 EC. W zależności od stopnia porażenia zabiegi przeprowadzamy kilkakrotnie co 7-14 dni, stosując odpowiednie stężenie według zaleceń producenta preparatu.

Podobał się artykuł? Podziel się!