PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Zwalczanie samosiewów zbóż w rzepaku jesienią

Zwalczanie samosiewów zbóż w rzepaku jesienią Obecna aura pogodowa sprzyja rozwojowi chwastów, w tym samosiewom zbóż w młodych plantacjach rzepaku.; Fot. Katarzyna Szulc

Panujące warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi chwastów. Podpowiadamy, jakie preparaty stosować w jesiennej walce z samosiewami zbóż i jednorocznymi chwastami jednoliściennymi w uprawach rzepaku ozimego.Obecna aura pogodowa, duża wilgotność gleby i dość ciepła, słoneczna pogoda w ciągu dnia sprzyja rozwojowi chwastów, w tym samosiewom zbóż w młodych plantacjach rzepaku. Według synoptyków taka pogoda utrzymać się ma do połowy października i w ciągu dnia ma być jeszcze nieco cieplej.

Konieczne jest odchwaszczanie plantacji rzepaku, gdyż chwasty wykorzystują składniki pokarmowe z gleby i zachwaszczony rzepak słabiej się rozwija. Odkładanie zabiegu w latach wilgotnych (taki mamy obecnie) to zawsze większa kompensacja chwastów na polu.

Wczesną wiosną mogą panować trudne warunki, uniemożliwiające wjazd maszyn w pole. Ponadto im chwasty są starsze, tym trudniej je zwalczyć. Przesuwanie zabiegu zwalczania samosiewów zbóż nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ termin wiosenny niesie ze sobą ryzyko mniejszej skuteczności i rzepak nie nadrobi zaległości z jesieni. Ponadto rzepak osłabiony na skutek zachwaszczenia będzie bardziej wrażliwy na stosowane substancje czynne, w przeciwieństwie do wyrośniętych samosiewów.

Młode chwasty są najbardziej wrażliwe na działanie preparatów herbicydowych. Na chwasty jednoliścienne w uprawie rzepaku jesienią zastosować można preparaty oparte o substancję czynną propachizafop, np. preparaty: Agil S 100 EC, Bosiak 100 EC w dawkach 0,6 l/ha, na samosiewy zbóż w dawce 0,5-0,7 l/ha.

Także jesienią wykorzystać można oparte o chizalofop-P-etylowy: Leopard Extra 05 EC zalecany w dawce 0,7-1 l/ha przeciwko samosiewom zbóż i jednorocznym chwastom jednoliściennym oraz Pilot 10 EC w ilości 0,35-0,4 l/ha. Przeciwko chwastom jednoliściennym, samosiewom zbóż zaleca się preparat Szogun 10 EC w dawce 0,35-1,5 l/ha. Na samosiewy zbóż zalecany jest także preparat Targa Super 05 EC w ilości 0,75-1 l/ha i Targa 10 EC w dawce 0,35-0,4 l/ha.

Do jesiennego zwalczania jednorocznych chwastów jednoliściennych i samosiewów zbóż zalecane są dwa preparaty na bazie substancji czynnej fluazyfop-P-butylowy. Fusilade Forte 150 EC stosuje się w tym terminie w dawce 2 l/ha, Trivko w ilości 0,75 l/ha przeciwko samosiewom zbóż i do 3 l/ha w walce z pozostałymi uciążliwymi chwatami jednoliściennymi.

Jesienią wykorzystać też można chizalofop-P-tefurylowy, o tę substancję oparte są herbicydy: Grapan Extra 40 EC i Pantera 040 EC, oba stosuje się przeciwko samosiewom zbóż w ilości 2 l/ha.

Preparatami, które stosować można w jesiennej walce z chwastami jednoliściennymi i samosiewami zbóż są: preparat Selekt Super 120 EC bazujący na substancji czynnej kletodym, który aplikuje się w dawce 0,8 l/ha oraz Focus Ultra 100 EC oparty o cykloksydym, zalecany w dawce 1-1,5 l/ha.

Dobierając dawkę preparatu, należy zwrócić uwagę na fazę rozwojową zwalczanych roślin. Gatunki jednoroczne traw generalnie są najbardziej wrażliwe w fazie od 3 liści do końca fazy krzewienia (BBCH 13-29). Graminicydy na samosiewy zbóż stosuje się w najniższych zalecanych dawkach. Na młodsze rośliny aplikuje się graminicydy w niższych z zalecanych dawkach, na starsze w wyższych. Stosowane w maksymalnych dawkach zwalczają perz właściwy.

Oprócz graminicydów na chwasty jednoliścienne, w tym samosiewy zbóż działa także substancja czynna propyzamid, na której bazuje np. preparat Kerb 400 SC. Herbicyd stosuje się na chwasty będące w fazie 2-3 liści w dawce 1,875 l/ha.

Dołącz do dyskusji na forum.farmer.pl  Rozmawiaj w temacie: herbicydy w rzepaku

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • Igor 2017-09-29 14:52:53
  Nie ma opcji na łączenie. Najpierw jechałem przedwschodowo Colzorem a teraz czekam na pryskanie od 4-5 liscia na grzybka i regulacje
 • instas 2017-09-23 20:53:45
  Don Najlepiej od razu kombajnem w pole jechać.
 • Don 2017-09-21 06:49:31
  Lolo Jak najbardziej co roku w 1 przejezdzie
  Skracanie. Samosiewy. Odzywka z borem. Siarczan. Robak
 • Greg 2017-09-21 00:29:14
  Z odzywkami/borem owszem, w tym roku na wiosnę tak stosowalem, ale teraz jeszcze za maly wiec tylko z deltametryna na pchelki
 • Rolnik 2017-09-20 20:59:11
  Nie ma takiej opcji!!!
 • mały rolnik 2017-09-20 19:19:35
  Nie łączę. Do Targi 10EC obowiązkowo ATPOLAN.
 • loko 2017-09-20 16:39:20
  Pytanie- czy łączycie zabieg na samosiewy zbóż w rzepaku z np. grzybobójczym na jesień ??
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!