Szkodniki łuszczynowe największe straty powodują w rzepaku jarym, na obrzeżach plantacji oraz na małych, kilkuhektarowych polach. Natomiast rzepak ozimy uszkadzany jest w mniejszym stopniu.

Wczesną wiosną, gdy rzepak znajduje się w fazie luźnych pąków kwiatowych, na plantacjach obok słodyszka rzepakowego pojawiają się pierwsze chrząszcze chowacza podobnika. W tym okresie nie powodują strat, lecz są sygnałem, że należy prowadzić obserwacje nasilenia ich występowania. Największe zagrożenie związane z obecnością tego gatunku występuje w okresie, gdy pierwsze łuszczyny mają 2-4 cm długości, do których samice tego s zkodnika składają jaja.

POKŁUTE ŁUSZCZYNY

Chowacz podobnik w ciągu roku wydaje tylko jedno pokolenie. Uszkodzone łuszczyny można rozpoznać po lekkim zgięciu w miejscu, gdzie złożone zostało jajo, oraz po wygryzionym otworze o średnicy ok. 0,8 mm, przez który dorosła larwa opuściła łuszczynę. Larwy przepoczwarczają się w glebie. W lipcu i sierpniu po wylęgnięciu młode chrząszcze przemieszczają się z plantacji na sąsiadujące zadrzewienia lub na skraj lasu. Poza uszkodzeniami powodowanymi przez żerujące wewnątrz łuszczyn larwy chowacza podobnika dużo większe znaczenie mają pośrednie skutki żerowania - stworzenie warunków do rozmnażania dla dużo groźniejszego szkodnika, jakim jest pryszczarek kapustnik. Wykorzystuje on wcześniej powstałe otwory w łuszczynach do składania jaj. Szczególnie silne uszkodzenia występują wówczas, gdy maj jest suchy.

Pryszczarek kapustnik nalatuje na rzepak od początku kwitnienia roślin rzepaku. Okres ten jest bardzo rozciągnięty w czasie i trwa ok. miesiąca. Samice składają grupowo jaja do młodych, wykształcających się łuszczyn, wykorzystując często miejsca uszkodzone (nakłucia) przez chowacza podobnika lub grad. W jednej łuszczynie występuje zwykle po kilkadziesiąt larw, które wysysają soki z młodych nasion oraz ze ścian łuszczyn. Na plantacjach silnie uszkodzonych można znaleźć nawet ok. 100 larw w jednej łuszczynie. Na skutek żerowania larw łuszczyny nabrzmiewają, skręcają się i żółkną. Trzy tygodnie po złożeniu przez samice jaj łuszczyna pęka, a nasiona osypują się.