PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zwiększajmy skuteczność oprysków

Zwiększajmy skuteczność oprysków

Stosowanie środków ochrony roślin należy do kosztownych zabiegów, przy czym niestety często bardzo nieefektywnym.Szacuje się, że do celu może skutecznie docierać jedynie 15% cieczy roboczej. Oznacza to, że 85% jest zużywana bezproduktywnie. Ta część tracona jest głównie poprzez zwiewanie, zmywanie, fotodegradację, transpirację z powierzchni ziemi, czy też liścia nim przeniknie do jego wnętrza. Obciąża to kieszeń rolnika i stanowi niebezpieczeństwo dla środowiska i zdrowia ludzi. Stosowanie adiuwantów poprawia te statystyki i przeciwdziała zagrożeniu.

Używając ich osiągamy zwiększenie biologicznej aktywności substancji czynnej, obniżenie napięcia powierzchniowego cieczy roboczej i bardziej równomierne jej rozprowadzenie po powierzchni docelowej. Zapewniają też lepsze przenikanie substancji aktywnej do rośliny, zwiększenie odporności na zmywanie przez deszcz i efektywności w czasie suchej lub zimnej pogody. Dzięki nim możemy obniżyć dawkę substancji czynnej, co równoważy koszty zabiegu, zachowując jednocześnie jego skuteczność.

Przykładowo w uprawie pszenicy jarej zalecana dawka herbicydu Foxtrot 069 EW wynosi 0,8-1 l/ha. Można go stosować łącznie z adiuwantem Atpolan 80 EC w tym samym terminie jak środek stosowany samodzielnie. Dawka jest już jednak inna: Foxtrot 069 EW 0,5 l/ha + Atpolan 80 EC 1 l/ha.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!