Szacuje się, że do celu może skutecznie docierać jedynie 15% cieczy roboczej. Oznacza to, że 85% jest zużywana bezproduktywnie. Ta część tracona jest głównie poprzez zwiewanie, zmywanie, fotodegradację, transpirację z powierzchni ziemi, czy też liścia nim przeniknie do jego wnętrza. Obciąża to kieszeń rolnika i stanowi niebezpieczeństwo dla środowiska i zdrowia ludzi. Stosowanie adiuwantów poprawia te statystyki i przeciwdziała zagrożeniu.

Używając ich osiągamy zwiększenie biologicznej aktywności substancji czynnej, obniżenie napięcia powierzchniowego cieczy roboczej i bardziej równomierne jej rozprowadzenie po powierzchni docelowej. Zapewniają też lepsze przenikanie substancji aktywnej do rośliny, zwiększenie odporności na zmywanie przez deszcz i efektywności w czasie suchej lub zimnej pogody. Dzięki nim możemy obniżyć dawkę substancji czynnej, co równoważy koszty zabiegu, zachowując jednocześnie jego skuteczność.

Przykładowo w uprawie pszenicy jarej zalecana dawka herbicydu Foxtrot 069 EW wynosi 0,8-1 l/ha. Można go stosować łącznie z adiuwantem Atpolan 80 EC w tym samym terminie jak środek stosowany samodzielnie. Dawka jest już jednak inna: Foxtrot 069 EW 0,5 l/ha + Atpolan 80 EC 1 l/ha.

Podobał się artykuł? Podziel się!