PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zwrócona kaucja

Ustawa o opakowaniach i odpadach opakowaniowych nakłada na sprzedawcę środków ochrony roślin obowiązek do przekazania rolnikom informacji, co najmniej przez wywieszenie odpowiedniej informacji o dostępnych systemach zwrotu, zbiórki i odzysku opakowań. Sprzedawca musi także poinformować o właściwym postępowaniu z opakowaniami oraz o znaczeniu podanych na nich symboli.Opakowania preparatów toksycznych i bardzo toksycznych dla ludzi, pszczół, organizmów wodnych objęte są kaucją. Informacja na ten temat znajduje się na etykiecie środka. Jeżeli preparat jest toksyczny lub bardzo toksyczny dla któregoś z organizmów żywych, za jego opakowanie pobierana jest kaucja. Jej wielkość za opakowania środków ochrony roślin określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia (Dz. U. z 2004 r., nr 202, poz. 2078). Sprzedawcy mają obowiązek odbioru opakowań, za które pobrali kaucję i jej zwrot. Stawki kaucji zależą od wielkości opakowań i wynoszą: przy opakowaniu o pojemności do 0,5 l albo zawartości netto do 0,5 kg - 1 zł, 0,5-1 l lub kg - 2 zł, 1-5 l lub kg - 5 zł i ponad 5 l lub kg - 10 zł. Należy wziąć od sprzedawcy i zachować dowód zakupu (rachunek lub faktura). Trzeba go będzie okazać przy zwrocie opakowania. Opakowania można zwrócić tylko do sklepu, w którym zakupiono preparat. Jeśli zwrot pobranej kaucji jest niemożliwy z powodu przerwy lub zakończenia działalności musi ją zwrócić rolnikowi producent lub importer preparatu.

Rolnicy muszą pamiętać o trzykrotnym opłukaniu opakowań przed ich zwrotem. Nie mogą one zawierać resztek środków ochrony roślin. Brudne opakowania nie są przyjmowane. Opakowania nie mogą być także uszkodzone.

Z oddaniem opakowań nie wolno zwlekać zbyt długo. Należy je zwrócić do sklepu przed datą rozliczania podatku VAT za partię towaru, z której pochodziły opakowania zakupione przez rolników. Mimo że jest to teoretycznie 60 dni, w danym sklepie okres ten może być krótszy. W sklepie przy zakupie warto zapytać, w jakim terminie można oddać opakowania. Jeśli rolnik spóźni się ze zwrotem, sprzedawca będzie chciał potrącić mu część podatku VAT odprowadzonego od kaucji.

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin apeluje także do sprzedawców, by przyjmowali od rolników także opakowania po preparatach, które nie były objęte kaucją.

Informacje o systemie zbierania opakowań można uzyskać w Polskim Stowarzyszeniu Ochrony Roślin, ul. Królewska 27, 00-060 Warszawa, tel. (0- 22) 653 35 65, fax (0- 22) 653 35 67, e-mail: psor@psor.pl.

Źródło: "Farmer" 06/2005

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.158.195
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!