Główny Urząd Statystyczny wstępnie oszacował powierzchnię uprawy buraków cukrowych na 212 tys. ha. Plony z kolei oceniono na 536 dt/ha, a zbiory na blisko 11,4 mln t.

Z kolei Piotr Szajner z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej ocenił, że kampania cukrownicza 2012/2013 przebiega w dobrych warunkach pogodowych, co korzystnie wpływa na wysokość plonów i jakość buraków cukrowych.

- Średnie plony wyniosą ok. 62 t/ha i będą nieznacznie wyższe niż przed rokiem. Zawartość cukru w korzeniach jest wysoka i wynosi ok. 17,5 proc. Buraki cukrowe są zbierane z powierzchni 195 tys. ha, a ich zbiory wyniosą co najmniej 11,5 mln ton. Umożliwi to produkcję cukru na poziomie1850 tys. ton, która będzie o 455 tys. ton większa od kwoty produkcyjnej - informuje Szajner.

Czy opady śniegu i niższe temperatury wpłyną na jakość buraka? Zdaniem przedstawiciela KZPBC - nie. - Niższe temperatury wpływają na zwiększenie polaryzacji, a opady śniegu nie spowodowały istotnego wpływu na jakość surowca - dodaje Kobza.

Podobał się artykuł? Podziel się!