Specjaliści w IERiGŻ oceniają, że tegoroczne średnie plony wyniosą ok. 62 t/ha i będą nieznacznie wyższe niż przed rokiem.

- Zawartość cukru w korzeniach jest wysoka i wynosi ok. 17,5 proc. Buraki cukrowe są zbierane z powierzchni 195 tys. ha, a ich zbiory wyniosą co najmniej 11,5 mln ton. Umożliwi to produkcję cukru na poziomie1850 tys. t, która będzie o 455 tys. t większa od kwoty produkcyjnej - podaje Szajner.

Jak poinformował Instytut cukier poza kwotowy będzie przede wszystkim eksportowany, ale nie rozwiąże to problemu nadwyżek podaży.

- Krajowe koncerny cukrownicze zdecydowały się zaliczyć 68,2 tys. t cukru na poczet produkcji w kampanii 2013/2014. Konsekwencją może być mniejsza kontraktacja buraków cukrowych w przyszłym sezonie i spadek powierzchni ich uprawy. Jeżeli koncerny cukrownicze nie zmniejszą kontraktacji, produkcja i eksport cukru pozakwotowego będzie większa. Podobna sytuacja występuje w większości krajów UE, gdyż łączna ilość cukru zgłoszonego do przeniesienia na następny sezon wynosi 862 tys. ton, co stanowi ok. 7 proc. unijnej kwoty produkcyjnej - zauważa Piotr Szajnar.

Podobał się artykuł? Podziel się!