Alternarioza ziemniaka to zespół chorób grzybowych suchej plamistości liści i brunatnej plamistości liści wywołujących podobne objawy chorobowe. Przy porażeniu przez Alternaria solani, sprawcę suchej plamistości liści ziemniaka, przeważnie na najsłabszych roślinach, na ich dolnych liściach pojawiają się brunatne okrągłe lub nieregularne plamy z koncentrycznie ułożonymi kręgami. W ich obrębie występują chlorozy, tkanka zasycha i staje się krucha. W miarę postępu choroby objawy widoczne są na pozostałych, górnych częściach rośliny. Podczas silnego porażenia liście mogą zamierać.

Alternaria alternata to sprawca brunatnej plamistości liści ziemniaka. Objawami chorobowymi są drobne plamy bez kręgów z dużą liczbą zarodników widoczne na łodygach, liściach, a czasem na ogonkach liściowych w kształcie kresek. Objawy na bulwach obserwowane są wyłącznie podczas przechowywania plonu. Mogą wówczas na bulwach występować w postaci ciemnych, suchych, z czasem mięknących i zapadających się plam. Infekcji mogą sprzyjać uszkodzenia skórki ziemniaków podczas zbioru i transportu oraz wysoka temperatura i wilgotność powietrza podczas przechowywania.

W okresie intensywnego rozwoju części nadziemnych roślin ziemniaka, należy stosować preparaty o działaniu układowym lub układowo-wgłębnym. W końcu kwitnienia można stosować fungicydy o różnym działaniu, ale trzeba pamiętać, że zazwyczaj łączy się zwalczanie alternariozy z zarazą i chcąc działać przeciwko zarazie na łodygach powinno wykorzystywać się fungicydy o działaniu układowym lub układowo-wgłębnym.

Do dyspozycji jest kilkanaście fungicydów do zwalczania alternariozy o działaniu wgłębnym i wgłębno-powierzchniowym opartych o różne substancje czynne: dimetomorf i mankozeb występują w Acrobat MZ 69 WG, Delphin 69 WG, Quantum MZ 690 WG, z kolei dimetomorf i fluazynam jest w Banjo Forte 400 SC, cymoksanil i famoksat w Agria FamoCymo 50 WG, Navaho 50 WG, Tanos 50 WG, Tewa 50 WG i Twist 50 WG.

Fungicydy o działaniu układowo-powierzchniowym do walki z alternariozą oparte są następujące substancje czynne: mankozeb i benalaksyl-M w preparacie Fantic M WP, dalej mankozeb i metalaksyl w preparacie Armetil M 72 WP, Ekonom MM 72 WP, Ekonom 72 WP, Rywal 72 WP, Konkret Mega 72 WP. Natomiast mankozeb oraz metalaksyl-M występują w Crocodil MZ 67,8 WG i Ridomil Gold MZ Pepite 67,8 WG.

Fungicydy o działaniu układowo-wgłębnym - takie właściwości wykazują preparaty oparte o azoksystrobinę: Agria Azoksystrobina 250 SC, Arastar 250 SC, Ascom 250 SC, Astar 250 SC, Atol 250 SC, Atos 250 SC, Dobromir Top 250 SC, Strobi 250 SC, Tazer 250 SC. Do tej grupy należą także fungicydy zawierające dimetomorf i piraklostrobinę w preparacie Cabrio Duo 112 EC oraz zawierające chlorowodorek propamokarbu i fenamidon w Pyton Consento 450 SC.

Podobał się artykuł? Podziel się!