PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Bakteryjna plamistość liści w burakach

Bakteryjna plamistość liści w burakach

W ostatnich dniach na plantacjach w wielu rejonach kraju pojawiły się objawy bakteryjnej plamistości liści powodowanej przez bakterię Pseudomonas siringae var. aptata - między innymi na Kujawach oraz w woj. świętokrzyskim – poinformował dr hab. Jacek Piszczek, prof. nadzw. Instytutu Ochrony Roślin PIB.Jak informuje prof. Piszczek i doradcy Krajowej Spółki Cukrowej porażenie objawia się wystąpieniem plamistości na liściach buraka o różnym kształcie i wielkości. Mają one barwę brunatną, a czasem są otoczone lekko czerwieniejącą obwódką.

- Plamy te bardzo przypominają plamistości liści powodowane przez brunatną plamistość liści i chwościka. Równocześnie na liściach występują postępujące od ich brzegów nekrozy, które wzdłuż nerwów obejmują niekiedy większe fragmenty blaszek. Na blaszkach liściowych pojawiają się także przyżółcenia, często odwzorowujące przebieg wiązek przewodzących - informuje prof. Jacek Piszczek i doradcy KSC.

Choroba ta lubi chłodną i wilgotną pogodę, zwłaszcza kiedy opady deszczu są gwałtowne i towarzyszy im grad, który uszkadza blaszki liściowe.

- Bakterie są przenoszone na liście wraz z drobinami gleby poderwanymi przez krople wody odbite z jej powierzchni. Do tkanki liściowej dostają się poprzez drobne uszkodzenia spowodowane żerowaniem szkodników lub spowodowanymi przez ziarna gradu. Choroba nie przenosi się z rośliny na roślinę w związku z czym nie występuje groźba rozprzestrzeniania się jej w sposób charakterystyczny dla chorób wywoływanych przez grzyby. Obserwowana jest różna podatność odmian na tę bakterią - informuje profesor doradzając plantatorom Krajowej Spółki Cukrowej.

Nie ma zarejestrowanych środków chemicznych przeciwko bakteryjnej plamistości liści. Rozwiązaniem na nią jest zmiana pogody - kilka dni słonecznych i ciepłych przerywa rozwój choroby. Buraki cukrowe znajdujące się we wczesnych fazach wzrostu rosną bardzo intensywnie i szybko odtworzą uszkodzone ulistnienie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.94.253
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!