W Pasie Centralnym, na Kujawach oraz Wielkopolsce burak wkrótce osiągnie fazę zwarcia międzyrzędzi. Obecnie plantacje rozwijają się bardzo intensywnie. Pierwsze liście sąsiadujących rzędów stykają się ze sobą zacieniając glebę.

Póki co, nie notuje się większych problemów w prowadzeniu tej uprawy. Wyjątek stanowią lokalne plantacje, które dość mocno są zachwaszczone. To efekt głównie niesprzyjających warunków jakie panowały podczas przeprowadzania zabiegów herbicydowych. Miejscami, gdzie odnotowano skąpe opady, burakom brakuje także wody, wyraźnie to widać głównie na przepuszczalnych stanowiskach. Niedobór wody wstrzymywał także początkowy rozwój roślin. 

Obecnie burak bardzo intensywnie tworzy masę liściową, przyrasta także korzeń. Rośnie zatem gwałtownie jego zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Warto wykorzystać ten moment na ostatnie zabiegi dokarmiania buraków. Do fazy zwarcia międzyrzędzi (najpóźniej do 2 tyg. po zwarciu rzędów) buraki można dokarmiać dolistnie. Na tym etapie można podać burakom azot w postaci 6 proc. roztworu mocznika oraz magnez wykorzystując w tym celu siedmiowodny (5 proc. roztwór) lub jednowodny (3 proc. roztwór) siarczan magnezu. Zabieg taki można także połączyć aplikacją mikroelementami z priorytetowym dla tej uprawy borem. 

Faza tuż przed zwarciem międzyrzędzi to także ostatni dzwonek na ostatnie zabiegi związane z ograniczaniem chwastów. Na tym etapie bywa, że rolnicy sięgają jeszcze po graminicydy zwalczające chwasty jednoliścienne.

Po zwarciu międzyrzędzi należy również rozpocząć monitoring plantacji pod kątem chorób. Wzrasta bowiem wewnątrz łanu temperatura i wilgotność. Mogą zatem pojawić się objawy niektórych chorób, w tym najgroźniejszego dla tej uprawy chwościka.

Wysokie temperatury w ciągu dnia mogą także powodować, że burak będzie tracił turgor. Najczęściej jest to konsekwencja silnej transpiracji i zachwiania równowagi miedzy parowaniem, a pobieraniem wody z gleby. Zjawisko to potęguje niedobór potasu (pierwiastek ten bowiem odpowiedzialny jest za gospodarkę wodną). Burak zatem będzie "zasypiał" przede wszystkim na stanowiskach ubogich w ten pierwiastek. W czasie osłabionej kondycji buraka należy wstrzymać się od zabiegów dokarmiania, zabieg w takich warunkach może przynieść więcej szkód niż pożytku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!