(…) Plantatorzy wypowiedzieli zawarte cztery lata temu porozumienie. Oficjalny powód to zbyt długie negocjacje dotyczące nowego porozumienia, bo przepisy unijne zmieniły się w 2007 roku.

(…) Powodem braku zgody są nałożone na plantatorów koszty transportu i magazynowania buraków. (…) Rolnicy podkreślają (…), że ceny płacone w Polsce były niższe niż w Niemczech, choć na obu rynkach działają ci sami producenci.

W piątek Związek Producentów Cukru zdecydował, że spotka się z plantatorami w pierwszej połowie lutego. (…) Właśnie teraz trwają negocjacje dostaw surowca w sezonie 2008/2009 – umowy często zostały wynegocjowane, ale rolnicy ich nie podpisali.

– Mamy już wiążące umowy na przyszłą kampanię – zapewnia Eugeniusz Jary, przedstawiciel Suedzuckera, drugiego pod względem wielkości producenta cukru na polskim rynku.

W znacznie gorszej sytuacji jest Krajowa Spółka Cukrowa, która podpisała umowy na ok. 80 proc. swojej produkcji. Spółka już (…) KSC ubiegły rok zakończyła stratą 177 mln zł, m.in. z powodu wysokich kosztów unijnej restrukturyzacji. (…)

Źródło: Magdalena Kozmana/Rzeczpospolita

Podobał się artykuł? Podziel się!