Taka sytuacja na rynku skutkuje podniesieniem cen ziemniaka. Średni poziom na rynkach hurtowych wyniósł w końcu kwietnia 0,42 zł/kg, wobec 0,39 zł w marcu. Trzeba jednak zauważyć, że ceny są bardzo zróżnicowane w zależności od regionu. Dla przykładu w Broniszach ziemniaki oferowane w kwietniu kosztowały 0,3-0,6 zł/kg, w Lublinie 0,4-0,5 zł/kg, a w Poznaniu 0,4-0,53 zł/kg.

- Nieco niższe były ceny hurtowe ziemniaków w Sandomierzu (0,3-0,43 zł/kg) i w Łodzi (0,27—0,47 zł/kg). Ponadto na wybranych rynkach hurtowych oferowano ziemniaki z importu po 0,46-0,53 zł/kg oraz importowane ziemniaki młode po 2,2-3,0 zł/kg – czytamy w raporcie.

Jak rynek kształtuje się w innych krajach? - W Niemczech ceny ziemniaków jadalnych w końcu kwietnia wynosiły ponad 78 euro/t i były o prawie 20 proc. wyższe niż przed miesiącem, ale znacząco niższe niż w kwietniu 2014 r., gdy kosztowały ok. 220 euro/t. Wzrosły również ceny ziemniaków przeznaczonych do przetwórstwa na frytki i chipsy oraz inne przetwory spożywcze z ziemniaków – podaje Dzwonkowski.

We Francji w ostatnich tygodniach nastąpił również wyraźny wzrost cen, chociaż nadal są one o połowę tańsze niż w roku poprzednim. Generalnie bulwy w większych opakowaniach z przeznaczeniem na eksport w ciągu ostatniego miesiąca kosztują więcej o 20-25 proc.

- W Holandii sadzenie ziemniaków zostało zakończone w ostatniej dekadzie kwietnia. Pogoda nie sprzyja wegetacji, ale korzystnie wpływa na wzrost cen. Ceny ziemniaków w tym kraju z przeznaczeniem na przetwory spożywcze wynoszą 30-60 euro/t, a ziemniaków na eksport 80-120 euro/t. Ziemniaki paszowe są do kupienia w cenie 7,5-12,5 euro/t, a na susze 10-12,5 euro/t – informuje Wiesław Dzwonkowski.

Przebieg pogody w kwietniu nie sprzyjał wegetacji ziemniaka. Lokalnie nawet nocne przymrozki mogły wyrządzić straty w uprawach na najwcześniejszy zbiór.

- Większa podaż młodych ziemniaków produkcji krajowej będzie możliwa dopiero w ostatniej dekadzie maja. Sadzenie ziemniaków na główny zbiór przebiegło bez zakłóceń i zostało w zdecydowanej większości zakończone w końcu kwietnia. Areał uprawy może być mniejszy niż w 2014 r., ale znaczącego spadku powierzchni i zbiorów raczej nie należy oczekiwać – czytamy w raporcie.

Podobał się artykuł? Podziel się!